Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Varna do të jetë kryeqyteti i kinemasë artistike bullgare në vazhdim të shtatë ditëve

Foto: "Trëndafili i Artë"

Festivali i 39 -të i Kinemasë Artistike Bullgare “Trëndafilin e Artë” po mbahet në Varna. Nga 23 deri më 29 shtator do të shfaqet i gjithë prodhimi i kinemasë bullgare i krijuar pas shtatorit 2020, përfshirë 4 premiera. Programi i konkursit përbëhet nga 12 filma artistikë dhe 15 filma të shkurtër, dhe programi Horizontet e Hapura përfshin 6 tituj të tjerë.

Kryetari i jurisë është kineasti Prof. Ivo Draganov. Anëtarët janë aktorja Irmena Çiçikova, piktorja Pllamena Dimitrova-Raçeva, regjisori dhe producenti qipriot Diomides Nikita dhe drejtori i festivalit “Molodist” në Kiev Andrej Halpahçi.

Më shumë nga rubrika

Fillon edicioni i 35-të i Festivalit “Kinomania”

Sonte me filmin më të ri të Pedro Almondovar “Nënat paralele” (Madres paralelas) në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje hapet edicioni i 35-të i Festivalit “Kinomania”. Në kuadrin e forumit deri më 5 dhjetor do të projektohen 38 filma. Ndër..

botuar më 21-11-18 6.36.MD
Georgi Nikollov (djathtas)

Bullgarët me çmime nga garat e lutierëve në Itali

Lutieri i ri bullgar Georgi Nikollov, i cili jeton dhe punon në Cremona të Italisë - "Meka" е mjeshtërve të instrumenteve me tela, fitoi dy konkurse në Itali në nëntor. Violina e tij fitoi çmimin e parë në kategorinë "Profesionistët" në konkursin..

botuar më 21-11-18 10.31.PD

A janë zogjtë lajmëtarët qiellorë?

“Shpendët - të dërguarit qiellor ose çfarë?” - kështu quhet ekspozita udhëtuese e Muzeut Historik në Pomorie, e cila prezanton mistikën dhe traditat e lidhura me përfytyrimet për shpendët që nga lashtësia deri në ditët tona. Që nga fillimi..

botuar më 21-11-13 9.10.PD
Подкасти от БНР