Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hapet Nata Evropiane e Shkencëtarëve

Foto: nauka.bg

Edicioni i këtij viti i Natës Evropiane të Shkencëtarëve zhvillohet më 24 dhe 25 shtator 2021. Ngjarja synon të sjellë studiuesit më afër publikut dhe të tërheqë të rinjtë në karriera shkencore. Duke pasur parasysh epideminë COVID-19, Nata Evropiane e Shkencëtarëve e këtij viti do të mbahet në një format hibrid, duke përfshirë ngjarje live dhe online.

Hapja zyrtare është sot në orën 18:30 në Kompleksin Antik Kulturor të Komunikacioneve Serdika (Largo) në Sofje. E ftuar speciale në ngjarje do të jetë Komisionerja e BE -së Maria Gabriel. Ndër ngjarjet janë Dita e Hapur e Fakultetit të Fizikës të Universitetit të Sofjes, hyrja falas në Muzeun Historik Rajonal të Sofjes dhe të tjera.

Më shumë nga rubrika

Kryeministri Petkov

Kryeministri mohoi se do të nënshkruhet marrëveshje me Shkupin

Kryeministri Kirill Petkov hodhi poshtë pohimet se gjatë vizitës së ardhshme të një delegacioni bullgar në Maqedoninë Veriore më 22 maj do të nënshkruhet një marrëveshje konkrete me Shkupin. Gjatë kontrollit parlamentar blitz, Petkov siguroi se..

botuar më 22-05-13 2.28.MD

Bullgaria do të marrë gaz nga Azerbajxhani, por jo përmes Greqisë

Nga 1 korriku, Bullgaria do të marrë gazin azer, njoftoi në parlament Kryeministri Kiril Petkov gjatë një kontrolli. Ai sqaroi se gazi nuk do të vijë nga Greqia. “Ne do të jemi në gjendje të marrim të gjithë sasinë e gazit azerbajxhanas para se të..

botuar më 22-05-13 1.18.MD
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” kërkon “deputinizimin” e vendit

“Deputinizimi” i shtetit, kërkoi me një deklaratë parlamentare koalicioni bashkëqeverisës “Bullgaria Demokratike”. Bashkëkryetari i partisë, Hristo Ivanov, tha se ata do të mbeten në pushtet nëse ndryshohet marrëveshja e koalicionit për qeverisjen,..

botuar më 22-05-13 12.04.MD