Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hapet Nata Evropiane e Shkencëtarëve

Foto: nauka.bg

Edicioni i këtij viti i Natës Evropiane të Shkencëtarëve zhvillohet më 24 dhe 25 shtator 2021. Ngjarja synon të sjellë studiuesit më afër publikut dhe të tërheqë të rinjtë në karriera shkencore. Duke pasur parasysh epideminë COVID-19, Nata Evropiane e Shkencëtarëve e këtij viti do të mbahet në një format hibrid, duke përfshirë ngjarje live dhe online.

Hapja zyrtare është sot në orën 18:30 në Kompleksin Antik Kulturor të Komunikacioneve Serdika (Largo) në Sofje. E ftuar speciale në ngjarje do të jetë Komisionerja e BE -së Maria Gabriel. Ndër ngjarjet janë Dita e Hapur e Fakultetit të Fizikës të Universitetit të Sofjes, hyrja falas në Muzeun Historik Rajonal të Sofjes dhe të tjera.

Më shumë nga rubrika

Për herë të dytë që nga fillimi i pandemisë, më shumë se 11 000 njerëz janë infektuar me Covid-19

11 049 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 78%, ose 8639 prej tyre nuk janë vaksinuar. Të sapo infektuarit janë 8202 më shumë se një ditë më parë. Më shumë se 24% e 45 885 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit..

botuar më 22-01-25 9.15.PD

Qeveritë e Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut do të takohen sot në Sofje

Qeveritë e Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut do të takohen sot në rezidencën “Bojana” në Sofje. Sipas programit, kryeministrat Kirill Petkov dhe Dimitër Kovaçevski do të bisedojnë së më sy. Do të takohen edhe katër grupet e punës në fushën e..

botuar më 22-01-25 6.05.PD

Parashikimi i motit për 25 janarin

Të martën në mëngjes do të jetë e ftohtë, me temperatura minimale nga minus 11 deri në minus 6 °, në Sofje minus 10. Gjatë ditës në perëndim vranësirat do të çahen dhe do të zvogëlohen deri në mot me diell. Në Bullgarinë Lindore moti do të..

botuar më 22-01-24 6.10.MD
Подкасти от БНР