Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

8.3% të sapoinfektuar me koronavirus

Foto: EPA/BGNES

Në 24 orët e fundit janë identifikuar 496 raste të koronavirusit nga 6002 testet e kryera, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit. 8.3% e mostrave kanë dhënë një rezultat pozitiv. 57 persona ose 11.5% e të infektuarve të rinj janë vaksinuar. Shumica e rasteve të reja janë në Sofje - 102, në Varna - 48 dhe në Burgas - 31, ndërsa në Shumen nuk ka asnjë. Janë 5078 pacientë në spital - 418 prej tyre në njësitë e kujdesit intensiv. 8.5% e të sapoardhurve janë të vaksinuar. 40 persona kanë vdekur - 4 prej tyre janë imunizuar, të shëruarit janë 540. Rastet aktive numërojnë 42 325. Dje u dhanë 1513 vaksina kundër koronavirusit dhe me to numri i përgjithshëm është 2 508 560. Me imunizim të përfunduar janë 1 309 000 njerëz.

Më shumë nga rubrika

KE filloi vlerësimin e planit bullgar të rimëkëmbjes

Komisioni Evropian nisi vlerësimin e Planit për Rindërtim dhe Zhvillim të Bullgarisë. Këtë e tha zëdhënësi i Komisionit Evropian Eric Mamer. Dokumenti iu dorëzua Komisionit më 15 tetor. Mamer nuk pranoi të komentojë nëse vlerësimi mund të..

botuar më 21-10-25 3.30.MD

Ministri Kacarov: Duam t’i kthejmë fëmijët deri në klasën e 4-të në shkollë pas 1 nëntorit

Shteti do të livrojë 6.5 milionë euro për blerjen e testeve për fëmijët. Dëshira jonë është që të sigurojmë të paktën për një muaj teste për të gjithë fëmijët në vend nga klasa e parë deri në klasën e katërt. Këtë e bëri të ditur Ministri në detyrë..

botuar më 21-10-25 11.23.PD
doc. Mihaill Okolijski

Ne mbetemi një oazë e të menduarit irracional, thotë doc. Okolijski

Viti 2022 do të jetë viti i koronavirusit në Bullgari, por jo në botën, ku pandemia tashmë është kontrolluar. Ne rrezikojmë të mbetemi një oazë e të menduarit irracional, tha për BNT përfaqësuesi për Bullgarinë i Organizatës Botërore të..

botuar më 21-10-25 10.49.PD