Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ekspozitë në Stara Zagora zbulon bukurinë e mozaikëve nga Filipopoli

Foto: arkiv

Stara Zagora feston Ditën e sotme Botërore të Turizmit me një ekspozitë të jashtëzakonshme. "Bazilika Episkopale dhe Trasgëgimia Romake e Filipopolit" paraqet përmes fotografive dhe tabelave të informacionit shkëlqimin e mozaikëve në tempullin antik të hershëm.

"Një meritë të madhe për ndërtimin e një bazilike të tillë të bukur ka perandori Konstantin," tha Radost Ivanova, drejtoreshë ekzekutive e organizatës "Rajoni Turistik Trak". Bazilika Episkopale ka një sipërfaqe totale prej mbi 2.000 metrash dhe ndoshta më të shquarit në të janë mozaikët me ngjyra dhe forma të ndryshme. Shumë prej tyre paraqitin zogj, një simbol i Kopshtit të Zotit.


Më shumë nga rubrika

Arkivi i panjohur me fotografi të Panajot Bërnev na kthen në përditshmërinë e Sofjes së vjetër

Pak kohë më parë ju treguam për platformën virtuale “Arkivi Vizual Bullgar”, i cili synon të tregojë në mënyrë të paanshme, thjesht dokumentare në foto vende, ngjarje dhe personalitete në Bullgarinë e shekullit XX. Udhëheqës i platformës është..

botuar më 21-11-25 11.57.PD

Një përjetim i pazakontë shpellor në qendër të Sofjes

Vendi është Muzeu Kombëtar   “Toka dhe njerëzit” në kryeqytet.  Pikërisht aty mund të zhyteni në “Dritën magjike” të shpellave bullgare.  Në fakt, kjo është një ekspozitë kureshtare fotografike, e cila në 24 kuadro paraqet formime fosforeshente në..

botuar më 21-11-23 2.48.MD

“Pesë elementet” - një mesazh i fort për një ndryshim në qëndrimin tonë ndaj natyrës

A mundet që muzika e ekzekutuar nga një orkestër dhome me telat’i kundërvihet sjelljes vetë shkatërruese të njeriut ndaj natyrës? Mundet! - thonë në mënyrë kategorike muzikantët , të bashkuar në formacionin e pavarurDrop Down Community. Çdo një prej..

botuar më 21-11-20 4.05.MD