Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ekspozitë në Stara Zagora zbulon bukurinë e mozaikëve nga Filipopoli

Foto: arkiv

Stara Zagora feston Ditën e sotme Botërore të Turizmit me një ekspozitë të jashtëzakonshme. "Bazilika Episkopale dhe Trasgëgimia Romake e Filipopolit" paraqet përmes fotografive dhe tabelave të informacionit shkëlqimin e mozaikëve në tempullin antik të hershëm.

"Një meritë të madhe për ndërtimin e një bazilike të tillë të bukur ka perandori Konstantin," tha Radost Ivanova, drejtoreshë ekzekutive e organizatës "Rajoni Turistik Trak". Bazilika Episkopale ka një sipërfaqe totale prej mbi 2.000 metrash dhe ndoshta më të shquarit në të janë mozaikët me ngjyra dhe forma të ndryshme. Shumë prej tyre paraqitin zogj, një simbol i Kopshtit të Zotit.


Më shumë nga rubrika

Fillon edicioni i 35-të i Festivalit “Kinomania”

Sonte me filmin më të ri të Pedro Almondovar “Nënat paralele” (Madres paralelas) në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje hapet edicioni i 35-të i Festivalit “Kinomania”. Në kuadrin e forumit deri më 5 dhjetor do të projektohen 38 filma. Ndër..

botuar më 21-11-18 6.36.MD
Georgi Nikollov (djathtas)

Bullgarët me çmime nga garat e lutierëve në Itali

Lutieri i ri bullgar Georgi Nikollov, i cili jeton dhe punon në Cremona të Italisë - "Meka" е mjeshtërve të instrumenteve me tela, fitoi dy konkurse në Itali në nëntor. Violina e tij fitoi çmimin e parë në kategorinë "Profesionistët" në konkursin..

botuar më 21-11-18 10.31.PD

A janë zogjtë lajmëtarët qiellorë?

“Shpendët - të dërguarit qiellor ose çfarë?” - kështu quhet ekspozita udhëtuese e Muzeut Historik në Pomorie, e cila prezanton mistikën dhe traditat e lidhura me përfytyrimet për shpendët që nga lashtësia deri në ditët tona. Që nga fillimi..

botuar më 21-11-13 9.10.PD