Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillon kampionati i parë bullgar i Barbecue

Foto: Pixabay

Kampionati i parë bullgar i Barbecue do të kënaqë banorët dhe mysafirët e Sofjes nga 1 deri më 3 tetor në stadiumin “Junak”, transmetoi BNR Sofja.

Brenda tre ditësh para gjyqtarëve dhe auditorit kritik, mjeshtrit më të mirë të barbecue do të garojnë në një konkurs “të nxehtë”, premtojnë organizatorët.

Gara e vërtetë do të fillojë të shtunën në orën 6 pasdite. Është parashikuar gjithashtu një klasë master për prerjen e mishit, një konkurs për fëmijët, një klasë për tymosjen e mishit. Të dielën pasdite mishi i përgatitur do të vlerësohet nga një juri ndërkombëtare dhe më pas audienca do të mund të shijojë mishin e konkursit.

Hyrja është falas.

Më shumë nga rubrika

Profilaksia dhe e-shëndetësia janë aktivitete me prioritet në sektorin e shëndetësisë

Recetat e letrës me të cilat çdo pacient bullgar shkon në farmaci nuk u zhdukën në fillim të majit. Ideja ishte që këtë pranverë të kalonim tërësisht te recetat në formë elektronike, por ky propozim u sulmua nga organizatat mjekësore dhe pacientët...

botuar më 22-05-12 12.28.MD

Bullgarët kanë frikë nga një sulm rus

62% e bullgarëve kanë frikë se Rusia do ta sulmojë Bullgarinë me raketa dhe bomba. 54% kanë frikë se Rusia mund ta pushtojë atë, sipas një studimi përfaqësues të agjencisë ESTAT, të cituar nga euractiv.com. Disa prej të anketuarve kanë frikë..

botuar më 22-05-12 10.56.PD

Programi master i Fondit “Stefan Stambollov” u hap më 11 maj

Në festën e krishterë të Shenjtorëve Kirill dhe Metodij fillon zyrtarisht Programi Kombëtar Fondi “Stefan Stambollov”. Fondi u mundëson studentëve të diplomuar të marrin fonde nga shteti deri në 200 000 leva në vit për të studiuar në 15..

botuar më 22-05-11 11.52.PD