Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Jannik Sinner përsëri fitoi "Sofia Open 2021"

Jannik Sinner, i vendosur nën №1 në skemë, fitoi trofeun në turneun e tenisit "Sofia Open 2021". Në finale, italiani mposhti tenistin francez Gaël Monfils, i cili u vendos nën №2 në skemë, me rezultat 6-3, 6-4. Kështu, për të dytin vit radhazi, Sinner është kampion në Sofje. Ai arriti trofeun pa humbur asnjë set, duke pasur 9 fitore radhazi në Arena Armeec. 20-vjeçari italian ka fituar tashmë katër tituj në turneun botëror, tre prej tyre këtë sezon. Për Monfils, kjo ishte humbja e 22-të në ndeshjen finale.

Karlos Nasar

Karlos Nasar me një medalje të artë në Kupën e Botës në peshëngritje

Karlos Nasar fitoi një medalje të artë në turneun e këtij viti të Kupës Botërore të Peshëngritjes në Puket, Tajlandë. Bullgari doli kampion me 396 kg në garën në kategorinë deri në 89 kilogramë për meshkuj. Në shtytje, 19-vjeçari Nasar..

botuar më 24-04-08 5.41.MD
Nurgyll Salimova

Salimova regjistroi fitoren e saj të parë në Turneun e Pretenduesve

Nurgyll Salimova arriti fitoren e saj të parë në Turneun e Pretenduesve për titullin botëror të shahut për femra në Toronto. Në raundin e katërt të garës në qytetin kanadez, 20-vjeçarja bullgare fitoi me figurat e bardha ndaj shahistes numër dy në..

botuar më 24-04-08 9.38.PD

Hapet zyrtarisht sezoni i ri i motoçikletistëve

Sezoni i motoçikletistëve 2024 do të hapet zyrtarisht sot, 6 prill, në orën 10:00 në sheshin “Princi Aleksandër I Batenberg” në qendër të Sofjes. Nga aty kortezhi i motoçiklistëve do të shkojë në rezidencën “Bojana” rrëzë malit të Vitoshës, ku do të..