Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Biljana Dudova u bë kampione botërore e mundjes

Biljana Dudova

Biljana Dudova fitoi titullin e Kampionit Botëror në Mundjen e grave në kategorinë deri në 59 kg. Në finalen e Kupës së Botës në Oslo, bullgarja mposhti Akie Hanai nga Japonia me rezultat 6: 4. Ky është titulli i parë botëror për Dudovën. Ajo ka fituar gjithsej katër tituj evropianë të grave në karrierën e saj, si dhe një medalje argjendi nga Kupa Botërore 2018. Sportistja 24 vjeçare nga klubi “Sportisti i Rillës” (“Rillski Sportist”) fitoi medaljen e saj të fundit të artë evropiane në Kampionatin Evropian në Varshavë më herët këtë vit.

Titulli i Dudovës është i pari për Bullgarinë në Kampionatin Botëror të Mundjes pas vitit 2018. Kjo është medalja e vetme për ekipin bullgar në garat në Oslo deri më tani.

Grigor Dimitrov

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov mbetet i 28-ti në botë

Raketa jonë e parë Grigor Dimitrov mbetet në pozitën e 28-të në renditjen botërore, u bë e qartë nga klasifikimi i përditësuar. Javën e kaluar tenisti ynë arriti në gjysmëfinalet e turneut ATP 250 në Melburn, ku humbi nga kualifikuesi amerikan..

botuar më 22-01-10 4.42.MD

Grigor Dimitrov do të luajë në gjysmëfinalet në Melburn

Grigor Dimitrov u kualifikua në gjysmëfinale të turneut të tenisit ATP 250 në Melburn pasi mposhti holandezin Botic van de Zandschulp në një ndeshje maratonë dhe gati tre orë lojë. Ndeshja u mbyll me rezultatin e trI seteve të Rod Laver Arina 6-7..

botuar më 22-01-07 5.34.MD

Grigor Dimitrov po vazhdon të avancojë në turneun e tenisit në Melburn

Grigor Dimitrov, i treti në turneun ATP 250 në Melburn, kaloi në çerekfinale. Tenisti më i mirë bullgar triumfoi kundër argjentinasit Facundo Bagnis, i cili është i 76-ti në renditjen botërore në tenis për meshkuj pas 2 orë e 46 minuta lojë me..