Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Biljana Dudova u bë kampione botërore e mundjes

Biljana Dudova
Foto: BGNES

Biljana Dudova fitoi titullin e Kampionit Botëror në Mundjen e grave në kategorinë deri në 59 kg. Në finalen e Kupës së Botës në Oslo, bullgarja mposhti Akie Hanai nga Japonia me rezultat 6: 4. Ky është titulli i parë botëror për Dudovën. Ajo ka fituar gjithsej katër tituj evropianë të grave në karrierën e saj, si dhe një medalje argjendi nga Kupa Botërore 2018. Sportistja 24 vjeçare nga klubi “Sportisti i Rillës” (“Rillski Sportist”) fitoi medaljen e saj të fundit të artë evropiane në Kampionatin Evropian në Varshavë më herët këtë vit.

Titulli i Dudovës është i pari për Bullgarinë në Kampionatin Botëror të Mundjes pas vitit 2018. Kjo është medalja e vetme për ekipin bullgar në garat në Oslo deri më tani.


Më shumë nga rubrika

82 klube futbolli mbajnë një kongres të Bashkimit Bullgar të Futbollit

Në Sofje po mbahet kongresi alternativ i Bashkimit Bullgar të Futbollit. Mbledhja zgjedhore e bashkimit u caktua për datën 18 mars në Pallatin Kombëtar të Kulturës, por u anulua nga kryesia për shkak të procesit gjyqësor. Megjithatë, kandidati..

botuar më 22-03-18 4.37.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov do të përpiqet për të kualifikuar në gjysmëfinale të turneut në Indian Wells

Grigor Dimitrov mundi me 6:3, 7:6 John Isner dhe u kualifikua në çerekfinale të turneut të tenisit Masters 1000 në Indian Wells. Tenisti bullgar mundi edhe një rival të tretë në Kaliforni. Për një vend në gjysmëfinale Grigor Dimitrov do të..

botuar më 22-03-17 4.18.MD
Tenisti bullgar Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov vazhdon pjesëmarrjen në Indian Wells

Grigor Dimitrov u kualifikua në fazën e 16-të të turneut të tenisit në Indian Wells, SHBA. Në ndeshjen e raundit të tretë tenisti bullgar fitoi me 6:3, 6:4 për 71 minuta kundër Aleksandër Bublik nga Kazakistani. Më pak se 24 orë pas fitores..

botuar më 22-03-16 9.57.PD