Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Procedura për aplikimin e bullgarëve nga jashtë në universitetet bullgare po ndryshon

Universiteti në qytetin Ruse
Foto: BGNES

Ministria e Arsimit dhe e Shkencës po përgatit ndryshime në dekretin për realizimin e veprimtarisë arsimore ndër bullgarët jashtë vendit. Ndoshta njëra prej tyre do të lidhet me aplikimin për programet master. Po diskutohet mundësia që shkalla master të konsiderohet si shkallë e dytë në arsimin e lartë. Nëse kjo ndodh, statusi me të cilin njerëzit me origjinë bullgare, por me pasaportë të huaj, kanë hyrë në programin baçelor të një universiteti në Bullgari, do të njihet për diplomën master. Pas këtij ndryshimi, bullgarët - shtetas të huaj, të cilët kanë fituar të drejtën e qëndrimit të përhershëm në vendin tonë, do të jenë në gjendje të vazhdojnë arsimin e tyre të lartë në Bullgari pa asnjë problem, njofton ministria në faqen e saj të internetit.

Propozimet duhet të jenë gati deri më 30 nëntor të këtij viti. Procedura e re për aplikimin e bullgarëve nga jashtë në institucionet e arsimit të lartë në Bullgari pritet të hyjë në fuqi në vitin 2022.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Specialistë të gjuhës bullgare nga tre kontinente shkëmbejnë përvojë dhe fitojnë njohuri në një seminar në Veliko Tërnovo

Specialistë të gjuhës bullgare nga 32 vende nga tre kontinente marrin pjesë në seminarin trejavor për gjuhën dhe kulturën bullgare, i cili filloi sot në Universitetin e qytetit Veliko Tërnovo. Sipas korrespondentit të BNR-së në kryeqytetin e vjetër,..

botuar më 24-07-15 5.14.MD

Arkitekti Rumen Xhagarov restauroi një shtëpi të vjetër dhe u kthye në fshat si një protestë kundër krizës demografike

Në Bullgari ka 5257 vendbanime, sipas regjistrit të Institutit Kombëtar të Statistikave nga viti 2021. Prej tyre, afro 5000 janë vendbanime të vogla, por sipas statistikave, çdo vit “vdes” nga një fshat bullgar sepse prej tij është larguar edhe banori i..

botuar më 24-07-15 7.30.PD

"Topllo Fest" 2024 - fluturojmë "Lartë në qiell" me qifta, muzikë dhe shumë argëtim!

Hapësira për art, kulturë dhe dialog "Topllocentralla" në Sofje po përgatitet për një mbyllje spektakolare të sezonit të saj të pestë me edicionin e pestë të festivalit emblematik "Topllo Fest". Nën moton "Lartë në qiell", qiftet shumëngjyrëshe..

botuar më 24-07-13 8.40.PD