Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Procedura për aplikimin e bullgarëve nga jashtë në universitetet bullgare po ndryshon

Universiteti në qytetin Ruse
Foto: BGNES

Ministria e Arsimit dhe e Shkencës po përgatit ndryshime në dekretin për realizimin e veprimtarisë arsimore ndër bullgarët jashtë vendit. Ndoshta njëra prej tyre do të lidhet me aplikimin për programet master. Po diskutohet mundësia që shkalla master të konsiderohet si shkallë e dytë në arsimin e lartë. Nëse kjo ndodh, statusi me të cilin njerëzit me origjinë bullgare, por me pasaportë të huaj, kanë hyrë në programin baçelor të një universiteti në Bullgari, do të njihet për diplomën master. Pas këtij ndryshimi, bullgarët - shtetas të huaj, të cilët kanë fituar të drejtën e qëndrimit të përhershëm në vendin tonë, do të jenë në gjendje të vazhdojnë arsimin e tyre të lartë në Bullgari pa asnjë problem, njofton ministria në faqen e saj të internetit.

Propozimet duhet të jenë gati deri më 30 nëntor të këtij viti. Procedura e re për aplikimin e bullgarëve nga jashtë në institucionet e arsimit të lartë në Bullgari pritet të hyjë në fuqi në vitin 2022.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Cilat janë kushtet që të huajt të përfitojnë kujdes shëndetësor në Bullgari?

Në rreshtat e mëposhtëm, Radio Bullgaria do t'ju tregojë shkurtimisht kushtet të cilat shtetasit e huaj duhet të plotësojnë, që të përdorin ndihmën mjekësore në Bullgari nëse është e nevojshme. Cilët të huaj kanë të drejtë të përfitojnë nga..

botuar më 24-07-06 10.30.PD

Java e kinologjisë në Burgas

Burgas po pret javën e pesëmbëdhjetë evropiane të qenve, njoftoi BTA. Fillon më 6 korrik në zonën e Bazës së Kuajve në Kopshtin Detar dhe organizohet nga Unioni Republikan Bullgar i Kinologjisë, së bashku me Bashkinë. Forumi ndërkombëtar përfshin..

botuar më 24-07-06 9.10.PD

"Trabant Fest" në Tetevenin Ballkanik

Fshati turistik Ribarica në rajonin e Tetevenit po pret edicionin e dymbëdhjetë të “Trabant Fest”, njoftuan organizatorët nga “Klubi Kombëtar Trabant”. Dashamirët e kësaj marke po mblidhen më 6 korrik (e shtunë) në zonën "Kostina", ku do të parakalojnë..

botuar më 24-07-06 8.05.PD