Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 21 tetorin

Dita më e ngrohtë e javës na pret

Foto: BGNES

E premtja do të nisë me temperatura minimale nga 1 gradë në Vidin (Bullgari Veriperëndimore) deri në 10 gradë buzë detit (Bullgari Lindore) dhe me mjegulla në ultësira. Gjatë ditës do të jetë me diell me vranësira të shpërndara. Temperaturat maksimale do të arrijnë në 18 – 23 gradë, për Sofjen deri në 19 gradë.

Mbi bregdetin e Detit të Zi do të mbajë mot kryesisht me diell me erë mesatare. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 19 dhe 22 gradë, ndërsa uji i detit 15-16 gradë. Lëvizja e detit do të jetë deri në 2 ballë.

Do të jetë me diell mbi male. Nga perëndimi një erë e lehtë do të sjellë re të larta, të grisura. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë deri në 16 gradë, në 2000 metra - rreth 9. Në vendpushimet Borovec dhe Pamporovo termometrat do të shfaqen deri në 16 gradë, në Bansko deri në 18.

Gjatë fundjavës, një front i ftohtë atmosferik me reshje do të kalojë nëpër vend.


Më shumë nga rubrika

Numri i ukrainasve që ndodhen në vendin tonë është më i ulët se sa numri i atyre që morën mbrojtje të përkohshme

Në vendin tonë janë 103 000 ukrainas ndërsa ata që kanë marrë mbrojtje janë 104 600. Të dhënat e portalit të unifikuar informativ “Bullgaria për Ukrainën” konfirmojnë njoftimin e autoriteteve se ditët e fundit disa ukrainas po largohen nga..

botuar më 22-05-16 6.42.MD

Të ardhurat mesatare të bullgarëve u rritën deri në 2006 leva (1025 euro)

Të ardhurat mesatare për anëtar të familjes në tremujorin e parë të vitit 2022 ishin 2006 leva (1025 euro)dhe u rritën me 9.6 për qind krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2021, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave...

botuar më 22-05-16 4.08.MD

Në një protestë punëtorët e Termocentralit “Marica 3” këmbëngulin që impianti të rifillojë së punuari

Punonjësit e Termocentralit “Marica 3” të Dimitrovgradit protestuan para ndërtesës së Ministrisë së Mjedisit në Sofje dhe më pas u drejtuan te Këshilli i Ministrave. Ata kërkojnë që impianti të rifillojë menjëherë funksionimin. Puna e tij u ndalua..

botuar më 22-05-16 3.53.MD