Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Biznesi turistik është i shqetësuar për të panjohurën para stinës së dimrit

Malin Bistrin
Foto: arkiv

Pronarët e hoteleve alarmuan për anulime masive të rezervimeve pas vendisjes së masave të reja anti-epidemike. Ka edhe staf që largohet. Për shkak të nivelit të ulët të vaksinimeve, ka një rënie të interesit të turistëve të huaj për Bullgarinë si destinacion dimëror.

“Jemi të indinjuar nga mënyra se si rregulloret ndryshojnë nga sot në nesër dhe jemi shumë të shqetësuar për sezonin e ardhshëm të dimrit”, tha për BNR Malin Bistrin, nënkryetar i Shoqatës Bullgare të Hoteleve dhe Restoranteve. Ai tha se nevojitet një fushatë e mirë informuese për vaksinat. Për të ruajtur të gjithë ekonominë e vendit, industritë e tjera duhet gjithashtu të japin shembullin e vaksinimit të punonjësve të tyre, kërkoi Bistrin.


Më shumë nga rubrika

Vendpushimet dimërore bullgare pritën dy herë më shumë turistë

Pavarësisht parashikimeve të zymta, çmimeve të larta të energjisë elektrike dhe luftës në Ukrainë, sezoni turistik dimëror në Bullgari është i suksesshëm, sipas Sistemit të Unifikuar të Informacionit Turistik të Ministrisë së Turizmit. Hotelet për..

botuar më 22-03-22 11.30.PD

Një park paleontologjik krejt i ri kënaq të rinjtë dhe të moshuarit në qytetin turistik Vërshec

Hapi dyer atraksioni më i ri në qytetin piktoresk në malin Stara Pllanina-Vërshec. I vetmi park paleontologjik  i këtij lloji në Ballkan shtrihet mbi një sipërfaqe prej një hektari në Parkun e Pishave të qytetit dhe tanimë po mirëpret mysafirët e..

botuar më 22-03-21 12.50.MD

Udhërrëfyesit bullgare dhe rumunë do të njohin turistët me trashëgiminë kulturore të Dobruxhës

Njëzet udhërrëfyes bullgarë dhe rumunë do t'i çojnë turistët në katër itinerare të reja në rajonin ndërkufitar Dobriç-Konstancë. Para kësaj, ata do marrin pjesë në trajnime profesionale në kuadër të një projekti të përbashkët të komunave Dobriç dhe..

botuar më 22-03-20 9.35.PD