Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Burgas bëhet pjesë e festivaleve kulinare "Kuzhina e Detit të Zi"

Foto: BNR Burgas

Brandi i vendeve nga rajoni i Detit të Zi "Kuzhina e Detit të Zi" do të organizojë festivale sezonale kulinare dhe një seminar për biznesin lokal për të promovuar projektin për Detin e Zi si një destinacion për turizmin gastronomik. Ideja mbështetet edhe nga Bashkia e Burgasit.

Projekti ka përzgjedhur tashmë 50 pjata rajonale. Ideja është që ato të aplikohen lehtësisht në restorantet bregdetare, si dhe 5-7 pjata të bëhen fytyra e markës. Burgas do të jetë një nga dy kryeqytetet gastronomike sipas projektit në vitin 2022. Tjetri do të jetë një qytet në Bregun Lindor, Anapa në Rusi ose Batumi në Gjeorgji, transmetoi BNR Burgas.

Ambicia është të organizohen 4 festivale në vit – të kuzhinës së Detit të Zi të pranverës, verës, vjeshtës dhe dimrit.

Më shumë nga rubrika

Projekte bullgare janë ndër finalistët për çmimet “Natyra 2000”

Komisioni Evropian shpalli 21 finalistët në edicionin e gjashtë të Çmimeve Evropiane “Natyra 2000”. Finalistët janë nga 13 vende. Fituesit do të zgjidhen ndër finalistët të cilët më 18 maj do të marrin mbështetjen më të madhe nga vota e publikut...

botuar më 22-04-10 12.15.MD

Përsëri shqetësime në industrinë tonë të turizmit – situata është e paparashikueshme

Pasi filloi të rimëkëmbet ngadalë dhe me ndrojtje nga pandemia e koronavirusit, turizmi bullgar tashmë po përballet me një situatë edhe më kritike - luftën. Vendi ynë ndan një kufi të Detit të Zi me Ukrainën dhe kjo do të ndikojë mbi imazhin e saj..

botuar më 22-04-02 12.25.MD

Parku natyror “Persina”, ku zotërinjtë janë zogjtë

Një arkipelag jashtëzakonisht i bukur shtrihet në mesë të ujërave të vrullshëm të lumit Danub, midis qyteteve Nikopoll dhe Belene. Ndër këto copa toke lundruese spikat Persin – ishulli më i madh bullgar dhe i katërti për nga madhësia përgjatë..

botuar më 22-04-01 7.05.PD