Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KE filloi vlerësimin e planit bullgar të rimëkëmbjes

Foto: EPA/BGNES

Komisioni Evropian nisi vlerësimin e Planit për Rindërtim dhe Zhvillim të Bullgarisë. Këtë e tha zëdhënësi i Komisionit Evropian Eric Mamer. Dokumenti iu dorëzua Komisionit më 15 tetor. Mamer nuk pranoi të komentojë nëse vlerësimi mund të përfundojë para fundit të vitit apo të vazhdojë më pas.


Më shumë nga rubrika

Mosmarrëveshjet politike po vonojnë vendimin për Maqedoninë e Veriut

Propozimi francez mbi kazusin e Maqedonisë së Veriut pengoi seancën parlamentare të 23 qershorit. Mosmarrëveshja filloi gjatë një këshilli të kryetarëve para takimit. Partia “Vëzrazhdane” akuzoi “Bullgarinë Demokratike” për “tradhti” sepse kreu i..

botuar më 22-06-23 11.41.PD

Parlamenti nuk mblodhi kuorum për të diskutuar çështjen me Maqedoninë e Veriut

Në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel nuk pritet asnjë propozim konkret nga Bullgaria për heqjen e vetos për fillimin e negociatave ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe BE-së. Grupet parlamentare GERB-SDS dhe DPS i dorëzuar parlamentit..

botuar më 22-06-23 11.17.PD

Shkalla e prevalencës së Covid po rritet

336 janë rastet e reja me Covid në vend në 24 orët e fundit ose 26 më shumë se një ditë më parë. Mbi 57 për qind e të infektuarve rishtazi nuk janë të vaksinuar. 8.7 për qind e 3843 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg...

botuar më 22-06-23 9.43.PD