Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KE filloi vlerësimin e planit bullgar të rimëkëmbjes

Foto: EPA/BGNES

Komisioni Evropian nisi vlerësimin e Planit për Rindërtim dhe Zhvillim të Bullgarisë. Këtë e tha zëdhënësi i Komisionit Evropian Eric Mamer. Dokumenti iu dorëzua Komisionit më 15 tetor. Mamer nuk pranoi të komentojë nëse vlerësimi mund të përfundojë para fundit të vitit apo të vazhdojë më pas.


Më shumë nga rubrika

G7 po kërkon mënyra për të frenuar çmimet e naftës së papërpunuar ruse

G-7 po shqyrton mundësinë e kufizimit të çmimeve të naftës së papërpunuar ruse, të transportuar nga deti, në diapazonin 65-70 dollarë për fuçi, njoftoi BTA. Çështja u diskutua me përfaqësuesit e 27 vendeve të BE-së me idenë për të arritur një..

botuar më 22-11-24 11.08.PD

Gati 6 për qind e mostrave për Covid-19 janë pozitive

Rastet e reja me Covid-19 për 24 orët e fundit janë  252. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit, 5.9 për qind nga 4225 testet e kryera rezultuan pozitive. Në spitale trajtohen 453 të infektuar, nga të cilët 50 janë në terapi..

botuar më 22-11-24 9.04.PD

Parashikimi i motit për 24 nëntorin

Paraditen e së enjtes do të ketë mjegull dhe vranësira të ulëta përgjatë Danubit, mbi Bullgarinë Lindore dhe Detin e Zi. Temperaturat minimale do të jenë nga 5 deri në 11°, në Sofje – 6°. Pas drekës temperaturat do të zbresin nga 3 deri në 8°,..

botuar më 22-11-23 8.30.MD