Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KE filloi vlerësimin e planit bullgar të rimëkëmbjes

Foto: EPA/BGNES

Komisioni Evropian nisi vlerësimin e Planit për Rindërtim dhe Zhvillim të Bullgarisë. Këtë e tha zëdhënësi i Komisionit Evropian Eric Mamer. Dokumenti iu dorëzua Komisionit më 15 tetor. Mamer nuk pranoi të komentojë nëse vlerësimi mund të përfundojë para fundit të vitit apo të vazhdojë më pas.


Më shumë nga rubrika

Lidhin pagën minimale me pagën mesatare

Shumica në parlament pranoi në lexim të parë që paga minimale të jetë jo më pak se 50 për qind e pagës mesatare bruto për vendin për periudhën 12 mujore para përcaktimit. Aktualisht, kjo do të thotë një shumë minimale prej 850 leva (425 euro)...

botuar më 22-12-08 12.21.MD

Komisioni i Mbrojtjes diskuton listën e armëve për Ukrainën

Në një mbledhje të mbyllur në Kuvendin Popullor, Komisioni i Mbrojtjes do të diskutojë vendimin për dërgimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë. Lista e ndihmave ushtarake është konfidenciale, por pak ditë më parë ministri i ekonomisë dhe industrisë..

botuar më 22-12-08 10.27.PD

Gati 6 për qind e mostrave për Covid-19 janë pozitive

Rastet e reja me Covid-19 për 24 orët e fundit janë 204. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 5.79 për qind e 3519 testeve të kryera rezultuan pozitive. Në spitale janë të shtruar 352, nga të cilët 43 janë në terapi intensive...

botuar më 22-12-08 9.28.PD