Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shtetet e Bashkuara mund të heqin vizat jo-emigruese për bullgarët

Foto: EPA/BGNES

Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë përfshirjen e Bullgarisë në një program i cili lejon që qytetarët ta vizitojnë vendin dhe të qëndrojnë atje deri në 90 ditë. Kjo u bë e qartë nga një deklaratë e Sekretarit Amerikan të Sigurisë Kombëtare, Alejandro Mayorkas.

Përveç Bullgarisë, vendimi do të merret edhe për 3 shtete të tjera – Izraelin, Qipron dhe Rumaninë. Për të hyrë në program, shteti duhet të plotësojë disa kërkesa për antiterrorizmin, zbatimin e ligjit, sigurinë e dokumenteve dhe menaxhimin e kufijve. Për më tepër, përqindja e kërkesave për viza jo-emigruese të refuzuara duhet të jetë gjithmonë nën 3%. Aktualisht, 40 vende janë në listën e Uashingtonit për udhëtime pa viza dhe qëndrime deri në tre muaj.

Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev: Duhet të kemi ambicie të larta, të ëndërrojmë më me guxim dhe të dëshirojmë më shumë

Në fjalimin e tij tradicional të Vitit të Ri drejtuar popullit bullgar, Kreu i Shtetit Rumen Radev falënderoi të gjithë ata që në vitin 2021 “me fjalë të ndershme dhe guxim” mbrojtën të vërtetën dhe luftuan për drejtësi. Ai kujtoi se për Bullgarinë..

botuar më 22-01-01 12.05.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Bujar Osmani: Kam frikë që të mos hyjmë në një skenar të ri grek “U arrit një përparim të madh në bisedimet me Bullgarinë. Ajo që kemi sot në tavolinë është ndryshe nga propozimi që na paraqitën tetorin e kaluar”, tha Ministri i Jashtëm i..

botuar më 21-12-31 3.47.MD
Stefan Janev

Ministri i Mbrojtjes bëri thirrje për një politikë të përgjegjshme

Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev bëri thirrje për politikë shtetërore të përgjegjshme në mbrojtje dhe siguri dhe planifikim dhe financim transparent. Në një fjalim të Vitit të Ri, ai bëri thirrje për “politikë dhe diplomaci efektive të jashtme në..

botuar më 21-12-31 10.46.PD
Подкасти от БНР