Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Në atelienë e Deçko Uzunovit

Studioja e artit e një prej artistëve dhe intelektualëve të mëdhenj bullgarë Deçko Uzunov është sërish e hapur për vizita.
Për më shumë se një dekadë, ndërtesa në bulevardin “Dragan Cankov” № 24 të Sofjes nuk ishte e aksesueshme për publikun. Artdashësit tashmë kanë mundësinë të prekin botën e artistit, atmosferën në të cilën ai ka krijuar në vitet e fundit të jetës dhe të ndjejnë frymëzimin e tij.


Autor: Ani Petrova

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Gëzuar festat e fundvitit! Foto: BGNES

botuar më 21-12-24 8.59.PD

Bullgaria në fotografi

Sofja me dekorime Krishtlindjesh Foto: BGNES

botuar më 21-12-10 8.28.MD

Bullgaria në fotografi

Dita e Shën Nikollës është një nga festat më të mëdha dhe më të dashura në vendin tonë. Ajo festohet më 6 dhjetor - data në të cilën Kisha Ortodokse nderon kujtimin e Shën. Nikolla Çudibërësit.  Shën Nikolla sundon mbi detet, lumenjtë, liqenet..

botuar më 21-12-03 5.00.MD
Подкасти от БНР