Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Në atelienë e Deçko Uzunovit

Studioja e artit e një prej artistëve dhe intelektualëve të mëdhenj bullgarë Deçko Uzunov është sërish e hapur për vizita.
Për më shumë se një dekadë, ndërtesa në bulevardin “Dragan Cankov” № 24 të Sofjes nuk ishte e aksesueshme për publikun. Artdashësit tashmë kanë mundësinë të prekin botën e artistit, atmosferën në të cilën ai ka krijuar në vitet e fundit të jetës dhe të ndjejnë frymëzimin e tij.


Autor: Ani Petrova

Më shumë nga rubrika

Në frymën e Krishtlindjeve

Kryeqyteti ynë i vjetër Veliko Tërnovo tashmë jeton me frymën e Krishtlindjes. 33 shtëpi të vogla për Krishtlindjet në Parkun “Marno Pole” u ofrojnë vizituesve shije mishi, pije të nxehta, vepra artizanale popullore, dhurata të punuara me dorë..

botuar më 21-11-29 4.57.MD

Bullgaria në fotografi

Në Akademinë Mjekësore Ushtarake në Sofje u hap një njësi e re për diagnostikimin e pacientëve me sëmundje infektive.  Objekti i ri ka një skaner të veçantë, një aparat fotografik me rreze X dhe ultratinguj, kabinete të posaçme për..

botuar më 21-11-26 3.30.MD

Sofja po përgatitet për Krishtlindjet

Në kryeqytetin bullgar ka nisur ndërtimi i pazarit tradicional gjerman të Krishtlindjeve. Ai do të vendoset në kopshtin e Teatrit Kombëtar “Ivan Vazov”. Foto: BGNES

botuar më 21-11-17 5.22.MD
Подкасти от БНР