Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Në atelienë e Deçko Uzunovit

Studioja e artit e një prej artistëve dhe intelektualëve të mëdhenj bullgarë Deçko Uzunov është sërish e hapur për vizita.
Për më shumë se një dekadë, ndërtesa në bulevardin “Dragan Cankov” № 24 të Sofjes nuk ishte e aksesueshme për publikun. Artdashësit tashmë kanë mundësinë të prekin botën e artistit, atmosferën në të cilën ai ka krijuar në vitet e fundit të jetës dhe të ndjejnë frymëzimin e tij.


Autor: Ani Petrova

Më shumë nga rubrika

Sofja po përgatitet për Krishtlindjet

Në kryeqytetin bullgar ka nisur ndërtimi i pazarit tradicional gjerman të Krishtlindjeve. Ai do të vendoset në kopshtin e Teatrit Kombëtar “Ivan Vazov”. Foto: BGNES

botuar më 21-11-17 5.22.MD

Në stinën e kungujve të pjekur dhe lakrës arme

Një nga gatimet e preferuara të bullgarëve në dimër është lakra arme . Si një gastronom i mirë, bullgari preferon ta përgatisë vetë dhe muaji nëntor është më i përshtatshmi për këtë.  Kungulli i pjekur është simboli tjetër i..

botuar më 21-11-05 1.56.MD

Bullgaria në fotografi: Vjeshta e artë në Sofje

Parku Jugor mbledh të rinj dhe të moshuar në ditët diellore të vjeshtës.  Foto: Ani Petrova 

botuar më 21-10-21 1.30.MD
Подкасти от БНР