Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sllavin Sllavçev po përgatit albumin e tij të debutimit

Foto: facebook/SlavinSlavchev

Deri në fund të vitit Sllavin Sllavçev do të prezantojë albumin e tij të debutimit, të cilin e përgatit bashkë me Vintage Music Box. Këngëtari i ri ndan se përgatitja është duke përfunduar. Albumi do të mban emrin “Rruga e re” – si një nga këngët në të. Titujt janë nëntë, ndërsa tre prej tyre nuk janë të prezantuara deri tashti. Në albumin e ri do të dëgjojmë këngën “Pret atë”. Muzikën e kompozoi Konstantin Cekov, i cili ishte pjesë e grupit FSB dhe formacionit “Legjendat”. Tekstin e krijoi Zhivka Shopova, ndërsa aranxhimin e bëri Vintage Music Box – Jasen Vellçev, Ivajllo Zvezdomirov, Teodor Jankov dhe Ivan Hristov. Muzikantët e famshëm i bashkon ideja për të krijuar muzikë dhe për të mbështetur talentet e rinj.

“Ndonjëherë dyert mbyllen pas çdo dashurie, çdo sezoni të ri... Pret atë deri në verën e ardhshme…” – këndon Sllavin Sllavçev. Kënga ka qenë së fundmi në TOP 20 të top-listës javore për muzikën pop dhe rok bullgare të Radios Kombëtare Bullgare dhe këtë javë tashmë është në vendin e dytë.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Doni dhe albumi i tij i ri për emigrantët e ktheu Bullgarinë në frymëzim dhe kujtim

“ Ky album është për të gjithë ata që e ndiejnë, e kanë ndjerë apo do të ndjejnë vetminë. Është për emigrantët e brendshëm ose të jashtëm, për të gjithë ata që kanë shqisat për të dëgjuar tingullin e kujtesës "- kështu e përshkroi Dobrin..

botuar më 22-04-28 1.56.MD

Zemra triumfon: Krishti u ringjall!

“Natyra gëzohet që sot është një festë e mrekullueshme. Zemra triumfon: “Krishti u ringjall!” Këto fjalë i ka shkruar Arkimandriti Serafim Aleksiev, ndërsa këngëtari xhaz Vasill Petrov krijoi muzikën dhe aranzhimin pranë tyre. Videon e..

botuar më 22-04-24 7.55.PD

Veza e kuqe – simboli i Ringjalljes

Sipas traditës Të Enjten e Madhe ngjyrosen vezët për Pashkët. Veza e parë duhet të jetë e kuqe – sipas besimeve kjo ngjyrë është simboli i vuajtjeve të Krishtit në kryq dhe i Ringjalljes së Krishtit. Pse veza e parë e Pashkëve është e kuqe?..

botuar më 22-04-21 6.05.PD