Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pallati i mbretëreshës rumune Maria në Ballçik është tërheqës edhe në pandemi

Pallati në Ballçik
Foto: Ivan Rusllanov

190 mijë persona kanë vizituar “Pallatin” në qytetin Ballçik të Detit të Zi që nga fillimi i vitit 2021, raporton bgtourism.bg. Nga dje deri në fund të marsit 2022 në “Pallat” mund të shihet një ekspozitë interesante e lëvizshme e Muzeut Historik në Pomorie "Zogjtë - lajmëtarë qiellorë apo çfarë?". Ndër eksponatet më të vlefshme është një zog i vogël me një sqep masiv nga mijëvjeçari i 5-të para Krishtit.

Kompleksi arkitekturor dhe parku "Pallati" në Balchik është ndërtuar si rezidencë e mbretëreshës rumune Maria (1875-1938). Ajo e quan atë me emrin turk "Tenha Yuva", që do të thotë "Foleja e vetmuar". Sot njihet më shumë si "Foleja e heshtur".

Mbretëresha e vizitoi qytetin për herë të parë në vitin 1921 në shoqërinë e djalit të saj Princit Nikolla dhe u mahnit aq shumë nga bukuria e gjirit sa që në vitin 1924 filloi ndërtimi i rezidencës së saj.

Më shumë nga rubrika

Si u bë kërmilli një atraksion turistik i Detit të Zi

Zakonisht e vërejmë atë që pasi gjendet nën këmbët tona, por ai meriton shumë më tepër vëmendje dhe respekt! Sepse është një shërues i madh, dhe është gjithashtu shumë i shijshëm! Njihuni me Helix Aspersa Maxima - një lloj molusku, dhe më saktë..

botuar më 22-04-11 10.43.PD

Projekte bullgare janë ndër finalistët për çmimet “Natyra 2000”

Komisioni Evropian shpalli 21 finalistët në edicionin e gjashtë të Çmimeve Evropiane “Natyra 2000”. Finalistët janë nga 13 vende. Fituesit do të zgjidhen ndër finalistët të cilët më 18 maj do të marrin mbështetjen më të madhe nga vota e publikut...

botuar më 22-04-10 12.15.MD

Përsëri shqetësime në industrinë tonë të turizmit – situata është e paparashikueshme

Pasi filloi të rimëkëmbet ngadalë dhe me ndrojtje nga pandemia e koronavirusit, turizmi bullgar tashmë po përballet me një situatë edhe më kritike - luftën. Vendi ynë ndan një kufi të Detit të Zi me Ukrainën dhe kjo do të ndikojë mbi imazhin e saj..

botuar më 22-04-02 12.25.MD