Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

10 nëntor - fillimi i tranzicionit bullgar drejt demokracisë

Foto: arkiv

Më 10 nëntor 1989, një ditë pas rënies së Murit të Berlinit, gjatë plenumit të nëntorit të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste Bullgare në Sofje, lideri shumëvjeçar komunist Todor Zhivkov u lirua nga posti i sekretarit të përgjithshëm të partisë.

Data konsideroht si fillimi i të ashtuquajturit "Tranzicion bullgar drejt demokracisë dhe ekonomisë së tregut". Largimi i Zhivkovit u organizua nga anëtari i Byrosë Politike Petër Mlladenov dhe nga kandidati për anëtar Andrej Llukanov. Më shumë mbi temën mund të lexoni KËTU.


Më shumë nga rubrika

Tregtia midis Bullgarisë dhe Republikës Çeke është trefishuar në 10 vitet e fundit

Gjatë 10 viteve të fundit, tregtia midis Bullgarisë dhe Republikë Çeke është trefishuar, duke arritur në 1.727 miliardë euro, gjë që është një dëshmi e perspektivave për forcimin e bashkëpunimit. Këtë e bënë të ditur Presidenti bullgar Rumen Radev..

rinovuar më 22-05-11 4.11.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Greqia do të ndërtojë një terminal të dytë gazi në Aleksandroupolis Autoritetet në Greqi kanë lejuar ndërtimin e një terminali të dytë lundrues për ruajtjen dhe pranimin e gazit të lëngshëm në rajonin e Thrakisë, raportoi TASS, duke..

botuar më 22-05-05 12.45.MD

Ndihma ushtarake për Ukrainën – një mollë sherri në politikën bullgare

Qeveria e koalicionit po mblidhet sot në një këshill urgjent për të diskutuar dërgimin e ndihmës ushtarake për në Ukrainë. Ai i paraprin seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit Popullor më 4 maj, ku deputetët do të duhet të vendosin nëse do t'i..

botuar më 22-05-03 2.53.MD