Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

10 nëntor - fillimi i tranzicionit bullgar drejt demokracisë

Foto: arkiv

Më 10 nëntor 1989, një ditë pas rënies së Murit të Berlinit, gjatë plenumit të nëntorit të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste Bullgare në Sofje, lideri shumëvjeçar komunist Todor Zhivkov u lirua nga posti i sekretarit të përgjithshëm të partisë.

Data konsideroht si fillimi i të ashtuquajturit "Tranzicion bullgar drejt demokracisë dhe ekonomisë së tregut". Largimi i Zhivkovit u organizua nga anëtari i Byrosë Politike Petër Mlladenov dhe nga kandidati për anëtar Andrej Llukanov. Më shumë mbi temën mund të lexoni KËTU.


Më shumë nga rubrika

Ilir Meta dhe Kirill Petkov

Ka potencial të madh për zhvillimin e bashkëpunimit ekonomik midis Bullgarisë dhe Shqipërisë

Në kuadrin e vizitës së tij dyditore zyrtare në Bullgari me ftesë të homologut të tij bullgar, Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta u takua edhe me Kryeministrin bullgar Kirill Petkov. Në fokusin e bisedimeve ishin marrëdhëniet dypalëshe dhe..

botuar më 22-04-05 6.06.MD
Presidentët Rumen Radev dhe Ilir Meta

Bullgaria mbështet Shqipërinë në fillimin e negociatave me BE-në

Rumen Radev priti homologun e tij shqiptar Ilir Meta “Bullgaria po i thotë “po” pa mëdyshje Shqipërisë për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE”, tha Presidenti Rumen Radev në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun..

botuar më 22-04-05 12.27.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Vonon nxjerrja e gazit rumun në Detin e Zi Kompania „Black Sea Oil & Gas - BSOG“ do të fillojë nxjerrjen e gazit natyror nga shelfi rumun gjatë tremujorit të dytë të vitit 2022. Projekti vonon, tha Drejtori i Përgjithshëm i..

botuar më 22-04-01 12.35.MD