Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Financave parashikon një përshpejtim të inflacionit

Foto: arkiv

Inflacioni do të përshpejtohet në 4,5% deri në fund të vitit, parashikon Ministria e Financave në vlerësimin e përditësuar të vjeshtës për ekonominë bullgare. Rritja mesatare vjetore e çmimeve do të jetë 2.4%. Faktori kryesor për inflacionin është rritja e ndjeshme e çmimit të lëndëve të para në tregjet botërore dhe veçanërisht të energjisë dhe ushqimit.

Këtë vit ekonomia jonë do të rritet me 4%, dhe vitin e ardhshëm rritja do të përshpejtohet në 4.6%, në rast se fillon zbatimi i Planit të Rimëkëmbjes, saktëson Ministria.

Më shumë nga rubrika

Parashikime apokaliptike për ekonominë bullgare në sfondin e rritjes drastike të çmimit të karburanteve

Paparashikueshmëria në fushën e energjetikës ka një efekt të dëmshëm në ekonominë bullgare. "Aktualisht askush nuk e di se sa është çmimi i gazit natyror. Askush," tha për BNR Dobri Mitrev, kryetar i Dhomës Bullgare të Tregtisë dhe Industrisë...

botuar më 22-05-13 10.15.PD

Japonia me një investim të ri në kosin bullgar

Kompania japoneze “Mejxhi” dëshiron të investojë më shumë fonde në prodhimin e kosit bullgar - në laboratorin e kompanisë shtetërore të prodhimit të qumështit “LB Bulgaricum”. Këtë e bëri të ditur Ambasadori i Japonisë në Bullgari Hiroshi..

botuar më 22-05-12 2.48.MD

Rritja e çmimeve të naftës kërcënon ekzistencën e pikave të vogla të karburantit në Bullgari

Dëshira e Komisionit Evropian për të vendosur një embargo të naftës të Rusisë, e cila të hyjë në fuqi më së voni në fund të vitit, shkaktoi reagime të ashpra. Kryeministri hungarez Viktor Orbán e përshkroi ndalimin e mundshëm si një "bombë atomike"..

botuar më 22-05-12 7.15.PD