Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më 16 nëntor festojmë Ditën e Tolerancës - bota është plot ngjyra, prandaj është e bukur!

Foto: pixabay

Sot, 16 nëntor, festojmë Ditën Ndërkombëtare të Tolerancës. “Toleranca është respekti, pranimi dhe vlerësimi i shumëllojshmërisë së pasur të kulturave të botës sonë”, thuhet në Deklaratën për Tolerancën miratuar nga UNESCO.

Sot studentët nga Burgasi do t'i bashkohen flash mobit nën moton "Mesazhi im për një botë më të mirë", organizuar nga Qendra për Bashkëpunim Hebreo-Bullgar "Alef".

“Le të përpiqemi të jemi më tolerantë – bota është plot ngjyra dhe prandaj është e bukur!”, “Toleranca është dhembshuri!” – këto janë disa nga mesazhet e dërguara nga nxënësit e shkollës së mesme bullgare “Dr. Peter Beron” në Pragë. Me iniciativën e këshillit të nxënësve, secili prej tyre shkroi në një copë letër apelin e tyre drejtuar botës për ta bërë vetë pak më të mirë.


Më shumë nga rubrika

“Festivali i balonave” në Burgas po e përshëndet verën

“Mali Stranxha nuk është si malet e tjera. Nëse në vende të tjera mund shumë lehtë të biem në një situatë rreziku, në Stranxha shkojmë që të mësohemi të sodisim natyrën. Në Stranxha lëvizja mes natyrës është një shijim i vërtetë dhe pushim”- në..

botuar më 22-05-15 8.15.PD

“Vitosha-Festë Pranverore” më 14 dhe 15 Maj

Zona e këmbësorëve përballë Muzeut Historik Kombëtar në rrëzë të malit Vitosha këtë të shtunë dhe të diel do të shndërrohet në një skenë të “ Vitosha-Festë Pranverore ”, si një kornizë plot ngjyra dhe aventura të Natës Evropiane të Muzeve në Sofje..

botuar më 22-05-14 9.25.PD

Mosmarrëveshje për estetikën e një shfaqjeje kundër luftës në Sofje

Skulptura “Klithma e Nënës Ukrainase” u ngrit në Kopshtin e Princit në Sofje përball Monumentit të diskutueshëm të Ushtrisë Sovjetike. Në këtë aktivitet erdhën intelektualë, krijues dhe qytetarë. Skulptura shkaktoi reagime të ashpra në..

botuar më 22-05-13 11.51.PD