Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nisi Festivali i dytë Ndërkombëtar i Filmit të Portretit

Foto: ipffestival.com

Për herë të dytë në Bullgari po zhvillohet Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Portretit (International Portrait Film Festival). Deri më 27 nëntor adhuruesit e kinemasë në qytetet Sofja, Plovdiv, Veliko Tërnovo dhe Varna mund të shikojnë portrete intriguese kinematografike, të cilët vijnë nga 5 kontinentet dhe mbi 25 shtete - histori biografike dokumentare, portrete të njerëzve dhe idetë e tyre, eksperiment vallëzimi, i cili gjallëron  në ekranin e madh. Programi propozon 55 filma të shkurtër për një shijim të gjatë, të cilët do ta bëjnë spektatorin të ndihet në një mënyrë të jashtëzakonshme, siç është dhe motoja e festivalit. Edicioni i dytë i International Portrait Film Festival është në një partneritet përsëri me platformën ndërkombëtare të festivalit Cinenso, e cila do të jetë mikpritëse e onlinë versionit të festivalit të filmit, që fillon më 21 nëntor dhe do të vazhdojë deri më 27 nëntor.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Misioni i njerëzve të artit është të shpëtojnë

Në kohët e vorbullës së zhvillimeve, askush nuk e ka të drejtën të tërhiqet në një kullë prej qelqi dhe të shikojë nga lartësia e saj mashtruese se çfarë po ndodh me një shpirt të hequr. Debati nëse artistët dhe intelektualët duhet të qëndrojnë..

botuar më 22-03-27 11.15.PD

Teatri feston më 27 mars

Në vitin 1962 poeti, skenaristi, aktori dhe regjisori francez Jean Cocteau dërgoi një mesazh me rastin e Ditës Botërore të Teatrit - 27 marsit. Iniciativa për të caktuar një ditë të veçantë kushtuar një prej arteve më të lashta, të përhapura në të..

botuar më 22-03-27 9.05.PD

Filmi "Petja Petjas sime" fitoi një çmim në Festivalin Frankofon në Romë

Filmi që shoqëria bullgare mezi priste quhet "Petja Petjas sime". Filmi shfaqet në kinema që nga fillimi i vitit dhe po vazhdon të tërheqë shikues jo vetëm brenda vendit por edhe jashtë. Ai i kushtohet poeteshës së talentuar Petja Dubarova, e cila..

botuar më 22-03-26 10.45.PD