Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deputetët mblidhen për seancën e tyre të parë më 3 dhjetor

Foto: Ani Petrova

Presidenti Rumen Radev thërret seancën e parë të Kuvendit të sapozgjedhur Popullor më 3 dhjetor. “Po e vazhdojmë ndryshimin” do të ketë më së shumti deputetë - 67, e ndjekur nga GERB-SDS me 59, Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) me 34, BSP me 26, “Ka një popull të tillë” me 25, “Bullgaria Demokratike” me 16 dhe “Ringjallja” (Vëzrazhdane) me 13.

Kështu, forcat politike që negociojnë formimin e qeverisë do të kenë shumicën prej 134 deputetësh nga gjithsej 240.

Kreu i shtetit tashmë caktoi dy nga detyrat më të rëndësishme para Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor – formimin e një qeverie mbi bazën e një shumice të qëndrueshme parlamentare dhe miratimin e buxhetit të shtetit.


Më shumë nga rubrika

Grozdan Karaxhov

Për shkak të ankesave procedurale, rrugët nuk do të riparohen

Nuk ka asnjë porosi për riparime të mëdha të rrugëve që është shpallur nga ne dhe nuk është apeluar. Kjo na shuan shpresat për riparime të mëdha të rrugëve këtë vit, vuri në dukje Ministri i Zhvillimit Rajonal dhe Punëve Publike Grozdan Karaxhov..

botuar më 22-05-27 11.03.PD

Është siguruar akomodim për të gjithë refugjatët ukrainas të interesuar

Rreth 95 000 refugjatë ukrainas ndodhen aktualisht në Bullgari. Më pak se 60 000 janë në hotele, tha për BNR Krasimira Veliçkova, një këshilltare e zëvendëskryeministres Kalina Konstantinova. "Mbi 400 hotele kanë miratuar programin e ri,..

botuar më 22-05-27 10.19.PD

Më pak se 80 000 të sëmurë aktivë me Covid-19

Në 24 orët e fundit janë shënuar 236 raste të reja me Covid në vend, ose 170 më pak se një ditë më parë. 64% e të infektuarve rishtazi nuk janë vaksinuar. 4.3% e 5478 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i..

botuar më 22-05-27 9.39.PD