Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Svetllan Stoev: Konfliktet e pazgjidhura në rajonin e OSBE-së janë një sfidë serioze

Ministri Svetllan Stoev
Foto: BGNES

Ministrat e Jashtëm të 57 shteteve pjesëmarrëse në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë /OSBE/, ndër të cilët Ministri i Punëve të Jashtme të Bullgarisë Svetllan Stoev, diskutuan mbi mundësitë për zgjidhjen e konflikteve dhe zbatimin e konceptit gjithëpërfshirës të sigurisë në tri drejtimet e veprimtarisë së OSBE-së.

Duke iu drejtuar homologëve të tij, Ministri i Jashtëm bullgar theksoi se konfliktet e pazgjidhura në rajonin e OSBE-së janë një sfidë serioze për sigurinë evropiane dhe një kërcënim për stabilitetin dhe zhvillimin rajonal. Sipas Ministrit Stoev, zgjidhja e tyre duhet të bazohet në të drejtën ndërkombëtare dhe në parimet e integritetit territorial, pavarësisë dhe sovranitetit të shteteve, në kuadër të formateve të përcaktuara negociuese. Si kusht i rëndësishëm për këtë, Stoev theksoi vullnetin politik dhe gatishmërinë për kompromis, sepse mjetet janë në dispozicion, por duhet punuar për të pasur besim dhe për të gjetur zgjidhje të qëndrueshme të konflikteve të vazhdueshme.

Ministri Stoev gjithashtu theksoi se në rajonin e Ballkanit Perëndimor aktivitetet e OSBE-së kontribuojnë dukshëm në vendosjen e standardeve dhe vlerave evropiane, duke i mbështetur në këtë mënyrë vendet në rrugën e tyre drejt integrimit evropian.

Më shumë nga rubrika

Në një protestë punëtorët e Termocentralit “Marica 3” këmbëngulin që impianti të rifillojë së punuari

Punonjësit e Termocentralit “Marica 3” të Dimitrovgradit protestuan para ndërtesës së Ministrisë së Mjedisit në Sofje dhe më pas u drejtuan te Këshilli i Ministrave. Ata kërkojnë që impianti të rifillojë menjëherë funksionimin. Puna e tij u ndalua..

botuar më 22-05-16 3.53.MD

Nëse sot kishte zgjedhje të reja, 8 formacione do të hynin në Parlament

Sipas një sondazhi sociologjik të agjencisë “Trend”, të porositur nga gazeta “24 Çasa”, nëse sot kishte zgjedhje të reja, 8 formacione do të hynin në Parlament. 19% e të anketuarve e vlerësojnë pozitivisht punën e Parlamentit. Në prill, vlerësimi..

botuar më 22-05-16 11.26.PD

Vaksinimi kundër Covid është pothuajse i ndenjur

126 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit, ose 27 raste më pak se një ditë më parë. Mbi 63% prej të infektuarve rishtazi nuk janë të imunizuar. 4.7% e 2694 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg...

botuar më 22-05-16 9.38.PD