Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filluan konsultimet tek Presidentit për qeverinë e ardhshme

| rinovuar më 21-12-06 4.45.MD
Foto: Facebook/Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev filloi konsultimet me forcat e përfaqësuara në parlament për të dorëzuar një mandat për formimin e qeverisë. Kreu i Shtetit priti fillimisht përfaqësuesit e “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Radev tha se pas zgjedhjeve ka përfunduar koha e udhëheqjes autoritare kryeministrore.

Kandidati për Kryeministër Kirill Petkov tha se është absolutisht e nevojshme që Bullgaria të ketë një qeveri të rregullt е cila t'i zgjidhë problemet urgjente në një mandat të plotë dhe me një parlament funksionues.

Petkov theksoi se ka një marrëveshje koalicioni me partnerët e ardhshëm në qeverisje, në të cilën janë të pranishme mbi 90% të politikave të përbashkëta.

Në takimin me presidentin, kryetarja e grupit parlamentar GERB-SDS, Desisllava Atanasova, tha se ata do të jenë opozitë e qeverisë së majtë-liberale që po formohet.

“Ky ishte një vit i grindjeve dhe represioneve. Megjithatë, koalicioni ynë është forca e dytë politike në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor”, tha Atanasova. Ajo premtoi se nëse qeveria u kërkon ndihmë apo këshilla, ata janë të gatshëm t’i japin, por çdo gabim i qeverisë së ardhshme do të vihet në pah.

Kriza politike është një fakt. Ajo mund të zgjidhet përmes dialogut ndërmjet partive dhe institucioneve, tha lideri i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë /DPS/ Mustafa Karadajë në konsultimet me Presidentin Rumen Radev.

“Zgjedhjet e treta kaluan me shpresa dhe pritshmëri shumë të mëdha të votuesve. Vendi ka nevojë për një kabinet të rregullt, duke pasur parasysh krizat e shumta me të cilat po përballemi," tha Karadajë. Ai theksoi se Bullgaria është vonuar me planin e saj për rimëkëmbjen dhe thithjen e fondeve nga programet operative të BE-së.

Pas konsultimeve me Presidentin Rumen Radev për formimin e qeverisë së re, liderja e Partisë Socialiste Bullgare /BSP/ Kornelia Ninova tha se partia do të bëjë çmos për të pasur një kabinet të rregullt. Ninova theksoi se grupe ekspertësh dhe politike kanë shqyrtuar marrëveshjen e koalicionit dhe se BSP-ja ka disa vërejtje për të, të cilat do të diskutohen në nivel partiak. Tani për tani Kornelija Ninova ajo as konfirmoi, as mohoi se do të ishte zëvendëskryeministre në qeverinë e mundshme të ardhshme.


Më shumë nga rubrika

Toshko Jordanov

Heqja e kontrollit të OMGJ-ve të ushqimit dhe foragjerëve në BE është në rrugë të sipër

Ka një vendim të qeverisë bullgare për të mbështetur teknikat e reja gjenomike për ushqim dhe foragjere, tha deputeti Toshko Jordanov nga "Ka një popull të tillë". Ai lexoi në parlament një deklaratë kundër vendimit. Në një letër të hapur,..

botuar më 23-12-08 3.36.MD

Figurat nga monumenti i Ushtrisë Sovjetike në Sofje do të çmontohen

Figurat nga monumenti i Ushtrisë Sovjetike do të çmontohen brenda 30 ditëve, tha për BNT kryetari i rajonit "Sredec", Trajço Trajkov. "Struktura është në gjendje shumë të keqe. Plani i sigurisë kërkon çmontimin e skulpturave dhe zhvendosjen e tyre në..

botuar më 23-12-08 11.26.PD

Në vitin 2024 Sofja do të jetë "Kryeqyteti Botëror i Sporteve"

Me një ceremoni solemne, Sofja u shpall zyrtarisht Kryeqyteti Botëror i Sporteve në vitin 2024. Në ceremoni morën pjesë mbi 400 persona në sallën e madhe të Parlamentit Evropian në Bruksel. Të pranishëm ishin disa nga kampionët bullgarë më të njohur..

botuar më 23-12-08 9.42.PD