Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po zhvillojnë një aplikacion celular për bullgarët jashtë vendit

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme në 21 muajt e ardhshëm do të nis nga puna për të krijuar një aplikacion celular për të ndihmuar bullgarët jashtë vendit. Ai do të sigurojë informacion në kohë reale për rreziqet gjatë udhëtonit jashtë vendit dhe do të ndihmojë për t’u lidhur shpejt me Qendrën e Menaxhimit të Krizave të Ministrisë. Parashikohet edhe mundësia për  dërgimin e sinjaleve për ndihmë ose evakuim të shtetasve bullgarë të prekur nga fatkeqësi jashtë shtetit.

Aplikacioni realizohet me Ministrinë e Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Norvegjisë në kuadër të projektit “Përfundimi dhe pajisja e Qendrës së Menaxhimit të Krizave” në Sofje, duke shfrytëzuar përvojën shumëvjeçare norvegjeze në këtë fushë.


Më shumë nga rubrika

Grozdan Karaxhov

Për shkak të ankesave procedurale, rrugët nuk do të riparohen

Nuk ka asnjë porosi për riparime të mëdha të rrugëve që është shpallur nga ne dhe nuk është apeluar. Kjo na shuan shpresat për riparime të mëdha të rrugëve këtë vit, vuri në dukje Ministri i Zhvillimit Rajonal dhe Punëve Publike Grozdan Karaxhov..

botuar më 22-05-27 11.03.PD

Është siguruar akomodim për të gjithë refugjatët ukrainas të interesuar

Rreth 95 000 refugjatë ukrainas ndodhen aktualisht në Bullgari. Më pak se 60 000 janë në hotele, tha për BNR Krasimira Veliçkova, një këshilltare e zëvendëskryeministres Kalina Konstantinova. "Mbi 400 hotele kanë miratuar programin e ri,..

botuar më 22-05-27 10.19.PD

Më pak se 80 000 të sëmurë aktivë me Covid-19

Në 24 orët e fundit janë shënuar 236 raste të reja me Covid në vend, ose 170 më pak se një ditë më parë. 64% e të infektuarve rishtazi nuk janë vaksinuar. 4.3% e 5478 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i..

botuar më 22-05-27 9.39.PD