Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

55 orë falas me filmin e Nikollaj Urumovit "Zgjimi"

Foto: noblink.bg

Si bashkëjetojnë traditat bullgare dhe psikologjia popullore me mënyrën moderne të jetesës dhe të kuptuarit për sukses. Kësaj pyetjeje po përpiqet që t’i përgjigjet regjisori Nikollaj Urumov në filmin e tij të shkurtër “Zgjimi”. Në të Urumov na drejton te gjërat e rëndësishme në jetë, duke u drejtuar nga kuptimi, se njeriu e ka më të vështirë të hedhë një shikim brenda në vetvete, kurse aty janë të fshehura përgjigjet e të gjitha pyetjeve dhe vlerat e vërteta. Vet regjisori kalon përmes një shikimi thellë në vetvete dhe përjeton një ndryshim kardinal jetik. Akoma që në fëmijëri pasioni i tij i madh është muzika, e cila e çon deri në njohjen të jetë kompozitori më i ri, i cili ka marrë pjesë në Festivalin Ndërkombëtar për muzikën pop “Orfeu i Artë” gjatë vitit 1997, kur është vetëm 21 vjeç. Një vit më vonë mori çmimin e tretë  nga i njëjti forum, por kësaj radhe si interpretues. Sot, preferon të tregojë histori në pamje, të cilat të na prekin dhe të na bëjnë të mendohemi.

Premiera e filmit të tij të fundit me metrazh të shkurtër “Zgjimi” ishte më 10 dhjetor, kurse deri në fund të ditës së diel  çdo një i cili ka dëshirë fare lirshëm (në noblink.bg) mund të afrohet deri tek talenti i aktorëve si Jana Titova, Svezhen Mlladenov, Viktoria Koleva, Anna Bankina, Polin Llallova dhe Vasileva Vinçenco.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Olga Tokarchuk

Laureatja Nobel në letërsi Olga Tokarchuk është për vizitë në Sofje

Tetë vjet pas vizitës së saj të parë në Bullgari dhe çmimit “Nobel” në letërsi më vonë, shkrimtarja e madhe polake Olga Tokarchuk mbërrin sërish në Sofje. Ajo do të jetë e ftuara e nderit në "Takimet Letrare" të para në vendin tonë - një format i..

botuar më 22-06-09 7.15.PD
„Madona Bullgare“, Vlldimir Dimitrov – Mjeshtëri

Sesi të lexojmë imazhin e “Madonës Bullgare” sipas asaj që është e koduar në krijimtarinë e Mjeshtrit?

Asnjë bullgar nuk mund të gabojë ngjyrat dhe pamjet e papërsëritshme, të cilat bien në sy në tablotë e Vlladimir Dimitrov – Mjeshtërit , një nga piktorët më të mëdhenj bullgar. Dhe si çdo mjeshtër gjenial, edhe ai lëri simbole   dhe mesazhe të..

botuar më 22-06-06 1.21.MD

Në Sofje u prezantua një album luksoz me vepra të piktorit të madh Ivan Milev

Në mesin e muajit mars ju treguam për ekspozitën e parë ndërkombëtare të piktorit Ivan Milev, e cila u hap në Galerinë “Bëllgaria” në Romë, me rastin e 125 vjetorit të lindjes së tij. Hapet ekspozita e parë ndërkombëtare e piktorit Ivan..

botuar më 22-06-05 11.45.PD