Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

55 orë falas me filmin e Nikollaj Urumovit "Zgjimi"

Foto: noblink.bg

Si bashkëjetojnë traditat bullgare dhe psikologjia popullore me mënyrën moderne të jetesës dhe të kuptuarit për sukses. Kësaj pyetjeje po përpiqet që t’i përgjigjet regjisori Nikollaj Urumov në filmin e tij të shkurtër “Zgjimi”. Në të Urumov na drejton te gjërat e rëndësishme në jetë, duke u drejtuar nga kuptimi, se njeriu e ka më të vështirë të hedhë një shikim brenda në vetvete, kurse aty janë të fshehura përgjigjet e të gjitha pyetjeve dhe vlerat e vërteta. Vet regjisori kalon përmes një shikimi thellë në vetvete dhe përjeton një ndryshim kardinal jetik. Akoma që në fëmijëri pasioni i tij i madh është muzika, e cila e çon deri në njohjen të jetë kompozitori më i ri, i cili ka marrë pjesë në Festivalin Ndërkombëtar për muzikën pop “Orfeu i Artë” gjatë vitit 1997, kur është vetëm 21 vjeç. Një vit më vonë mori çmimin e tretë  nga i njëjti forum, por kësaj radhe si interpretues. Sot, preferon të tregojë histori në pamje, të cilat të na prekin dhe të na bëjnë të mendohemi.

Premiera e filmit të tij të fundit me metrazh të shkurtër “Zgjimi” ishte më 10 dhjetor, kurse deri në fund të ditës së diel  çdo një i cili ka dëshirë fare lirshëm (në noblink.bg) mund të afrohet deri tek talenti i aktorëve si Jana Titova, Svezhen Mlladenov, Viktoria Koleva, Anna Bankina, Polin Llallova dhe Vasileva Vinçenco.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Panorama e filmave austriakë alpinistikë në Sofje

Një panoramë e filmave austriakë alpinistikë do të prezantohet në Shtëpinë e Kinemasë në Sofje. Kjo do të ndodhë në tri mbrëmje radhazi – më 7, 8 dhe 9 qershor, transmeton BTA. Në forum do të shfaqen tetë filma austriakë mbi malet, alpinizmin dhe..

botuar më 22-06-05 9.05.PD

146 vjet pas vdekjes së Hristo Botevit po e kërkojmë të vërtetën

Është sërish 2 qershori, dita kur përulim kokën në nderim të heronjve që vdiqën për lirinë e Bullgarisë. Në këtë ditë tingëllojnë sërish sirenat, kujtojmë sërish këngët rebele, vendosim lule para monumenteve të Botevit dhe Levski - dy heronjtë më..

botuar më 22-06-02 8.54.PD

Nga data 30 maj deri në 5 qershor, librat na ftojnë në një takim para Pallatit Kombëtar të Kulturës

Mbi 15 000 tituj nga më shumë se 130 botues anembanë vendit, të vendosura në 60 tenda, shumë premiera dhe një program i pasur kulturor ditor.Këtë do të propozojë  pazari i 15 Pranveror i librit në Sofje , i cili fillon më 30 maj dhe vazhdon deri..

botuar më 22-05-30 12.20.MD