Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bletarë bullgarë morën një çmim evropian

Dimitër dhe Ralica Stançevi
Foto: Arkiv personal

Në Kongresin Evropian të Fermerëve të Rinj në kategorinë “Qëndrueshmëria e fermës. Zhvillimi i qëndrueshëm i rajoneve - nga fusha në tavolinë” me vendin e parë u dallua një fermë bletësh nga fshati i malit Stranxha Inxhe Vojvoda. Pronarët e fermës janë familja Dimitër dhe Ralica Stançevi, të cilët merren edhe me prodhimin organik të frutave dhe perimeve. Në konkursin ndërkombëtar morën pjesë fermerë nga 14 vende evropiane, të cilët u konkorruan në tri kategori.

Ferma u krijua në vitin 2009 dhe pronëson 2200 koshere bletësh.


Më shumë nga rubrika

Në Bullgari ka mundësi për trajtimin e postcovid-it në sanatoriume, por Fondi i Sigurimeve Shëndetësore nuk e mbulon atë

Bullgaria është i vetmi vend në Evropë që ofron rehabilitim postkopid në sanatoriume të specializuara pa e mbuluar atë nga Fondi Kombëtar i Sigurimeve Shëndetësore. Këtë e tha Sekretarja e Përgjithshme e Asociacionit Evropian SPA Çilla Mezosi,..

botuar më 22-06-28 7.07.MD

Studentë krijojnë një linjë të modës me imazhe të marra prej pikturave

Në periudhën pas vitit 1565 na transferon koleksioni “pranverë-verë 2022” në lejbelin e parë universitar të modës  FASHIONxNBU, të krijuar prej studentëve dhe pedagogëve në Atelienë Eksperimentale Artistike të Modës në Universitetin e Ri Bullgar në..

botuar më 22-06-26 9.10.PD

Nxënës bullgarë me fitore nga Olimpiada Evropiane e Statistikës

Më shumë se 17 000 nxënës prej 19 vendeve morën pjesë në konkursin e këtij viti, organizuar nga zyra e statistikave e Komisionit Evropian- Eurostat . Detyra e çdo një skuadre ka qenë që të xhirojë një video dy minutëshe në të cilën të paraqesin..

botuar më 22-06-25 2.05.MD