Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bletarë bullgarë morën një çmim evropian

Dimitër dhe Ralica Stançevi
Foto: Arkiv personal

Në Kongresin Evropian të Fermerëve të Rinj në kategorinë “Qëndrueshmëria e fermës. Zhvillimi i qëndrueshëm i rajoneve - nga fusha në tavolinë” me vendin e parë u dallua një fermë bletësh nga fshati i malit Stranxha Inxhe Vojvoda. Pronarët e fermës janë familja Dimitër dhe Ralica Stançevi, të cilët merren edhe me prodhimin organik të frutave dhe perimeve. Në konkursin ndërkombëtar morën pjesë fermerë nga 14 vende evropiane, të cilët u konkorruan në tri kategori.

Ferma u krijua në vitin 2009 dhe pronëson 2200 koshere bletësh.


Më shumë nga rubrika

Protestat në Sofje në mbështetje dhe kundër qeverisë

Një javë e nxehtë politike fillon në Bullgari. Të martën, më 21 qershor, nisin debatet parlamentare për votën e mosbesimit ndaj qeverisë së Kirill Petkovit, të paraqitur nga partia opozitare GERB. Një ditë më vonë, më 22 qershor, do të zhvillohet vetë..

botuar më 22-06-20 2.55.MD

Gjuha italiane është gjuha e dashur e shumë bullgarëve të rinj

Gjuha italiane po vazhdon të jetë në modë në Bullgari. Fjalimi i Xhovani Bokaços dhe Dante Aligerit është shumë i njohur dhe i dashur, më në veçanti mes bullgarëve të rinj, për të cilët përveç të muzikës italiane, kjo është dhe gjuha e estetikës..

botuar më 22-06-19 11.45.PD

Bullgaria do të jetë serish pjesë e Ditës Ndërkombëtare të Jogës

Për të tetin vit radhazi, bota feston Ditën Ndërkombëtare të Jogës. Festa është miratuar në fund të vitit 2014 nga  Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, me sugjerim të Kryeministrit të Indisë Narendra Modi. Pranohet data 21 qershor - dita e solsticit të..

botuar më 22-06-19 9.55.PD