Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bletarë bullgarë morën një çmim evropian

Dimitër dhe Ralica Stançevi
Foto: Arkiv personal

Në Kongresin Evropian të Fermerëve të Rinj në kategorinë “Qëndrueshmëria e fermës. Zhvillimi i qëndrueshëm i rajoneve - nga fusha në tavolinë” me vendin e parë u dallua një fermë bletësh nga fshati i malit Stranxha Inxhe Vojvoda. Pronarët e fermës janë familja Dimitër dhe Ralica Stançevi, të cilët merren edhe me prodhimin organik të frutave dhe perimeve. Në konkursin ndërkombëtar morën pjesë fermerë nga 14 vende evropiane, të cilët u konkorruan në tri kategori.

Ferma u krijua në vitin 2009 dhe pronëson 2200 koshere bletësh.


Më shumë nga rubrika

Panairi mesjetar pranë Shumenit në prag të Ditës së Enjos

Rezervati Historik dhe Arkeologjik Madara /15 km nga qyteti i Shumenit/ pret Panairin Kombëtar Mesjetar "Madara Magjike". Programi i tij përfshin demonstrime të armëve dhe veshjeve, stërvitje për fëmijët në gjuajtje me harkdhe në skermë. Punëtoritë..

botuar më 22-06-19 8.05.PD

Gati 11 milionë leva janë siguruar për kërkime në Antarktidë

10.8 milionë leva në kuadër të Programit Kombëtar për Studime Polare do të përdoren për të financuar studimet në rajonin e Antarktidës dhe Arktikut, njoftoi qendra e shtypit e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Përveç mbështetjes për projektet..

botuar më 22-06-18 8.05.PD

Bullgaria po shkrihet për shkak të të ardhurave të ulëta dhe legjislacionit joefektiv

Bullgaria është pakësuar me rreth një milionë e gjysmë veta gjatë 10 vjetëve të fundit, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave nga regjistrimi i fundit në vendin tonë në fund të vitit 2021. Nëse trendet për vdekshmërinë,..

botuar më 22-06-16 12.27.MD