Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bletarë bullgarë morën një çmim evropian

Dimitër dhe Ralica Stançevi
Foto: Arkiv personal

Në Kongresin Evropian të Fermerëve të Rinj në kategorinë “Qëndrueshmëria e fermës. Zhvillimi i qëndrueshëm i rajoneve - nga fusha në tavolinë” me vendin e parë u dallua një fermë bletësh nga fshati i malit Stranxha Inxhe Vojvoda. Pronarët e fermës janë familja Dimitër dhe Ralica Stançevi, të cilët merren edhe me prodhimin organik të frutave dhe perimeve. Në konkursin ndërkombëtar morën pjesë fermerë nga 14 vende evropiane, të cilët u konkorruan në tri kategori.

Ferma u krijua në vitin 2009 dhe pronëson 2200 koshere bletësh.


Më shumë nga rubrika

Riparuan Qendrën Kulturore të djegur Bullgare në Manastir

Qendra Kulturore Bullgare “Ivan Mihajllov” në qytetin Manastir të Maqedonisë së Veriut, e cila u dogj në fillim të qershorit, tashmë u meremetua. Shpenzimet mbulohen nga Fondacioni “Kujtesa Bullgare” . Këngëtari maqedonas Llambe..

botuar më 22-07-21 2.52.MD

Nxënësit bullgarë fituan çmime në olimpiada prestigjioze shkencore

Nxënësit bullgarë fituan medalje ari, argjendi dhe 3 bronzi në Olimpiadën e 52-të Ndërkombëtare të Fizikës në Zvicër. Kjo është paraqitja më e fortë e një ekipi bullgar që nga Olimpiada e parë në 1967, njoftoi Ministria e Arsimit. Të gjithë..

botuar më 22-07-19 11.43.PD

Një verë interesante në Bosilegrad – një plein air kreativ dhe graffiti

Një mik më ftoi për ta vizituar Bosilegradin (një qytet në Serbi, afër kufirit me Bullgarinë, ku jetojnë bullgarë etnikë). "Njerëzit atje gëzohen sinqerisht për çdo bullgar që i viziton. Për ta, ardhja e njerëzve nga përtej kufirit është një..

botuar më 22-07-19 9.33.PD