Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Buxheti i shtetit do të miratohet në janar 2022

Foto: BGNES

Para betimit të qeverisë së re, kabineti i përkohshëm pezulloi procedurën për buxhetin për vitin 2022. Planet janë që buxheti të miratohet në janar dhe deri atëherë shteti të shpenzojë 1/12 e parave të parashikuara për vitin 2021.

Në mbledhjen e fundit dhe të jashtëzakonshme, ministrat në detyrë vendosën të rrisin kontributin e Bullgarisë në Bankën Ndërkombëtare të Investimeve me 42 milion euro. Me 123 milionë euro aktuale, vendi është aksioneri i dytë më i madh në bankë. Rritja e pjesëmarrjes bullgare duhet të miratohet nga parlamenti.

Banka Ndërkombëtare e Investimeve u themelua në vitin 1970 nga shtetet ish socialiste. Deri në fund të vitit 2022, Sofja synon të rrisë pjesën e saj në thesar në 250 milionë euro, raporton BGNES.


Më shumë nga rubrika

Ministri Nikollaj Sëbev

Një konsorcium i huaj e ka kërkuar Bullgarinë për të ndërtuar ura mbi lumin Danub

Bullgaria po i kërkon Rumanisë të pranojë të eksplorojë njëkohësisht pesë pika të mundshme për ndërtimin e urave të reja mbi Danub midis dy vendeve tona. Ministria e Transportit në Sofje po shqyrton ndërtimin e këtyre urave dhe mundësinë për t'u..

botuar më 22-06-06 2.55.MD

Për të katërtin vit radhazi, një konkurs kërkon punëdhënësin më të mirë në Bullgari

Të jesh një punëdhënës i mirë është një gjë komplekse dhe varet nga shumë gjëra. Organizatorët e konkursit online Career Show Awards janë të bindur në këtë. Ai do të mbahet për të katërtin vit në Bullgari dhe qëllimi i tij është të nxjerrë në pah..

botuar më 22-06-05 10.15.PD

Janë duke u studiuar 7 investitorë të mundshëm në industrinë automobilistike bullgare

Bullgaria mund të bëhet qendër e inovacionit në industrinë e automobilave. Shtatë projekte të kompanive në sektorin e investimeve potenciale me vlerë mbi 1 miliard euro, të cilat do të krijojnë 4 mijë vende pune, janë duke u studiuar, bëri të ditur..

botuar më 22-06-02 11.59.PD