Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Paraqitje e shkëlqyer e bullgarëve në sllallomin e natës në Madonna di Campiglio

Skiatorët alpinë bullgarë Albert Popov dhe Kamen Zllatkov arritën një renditje historike, duke përfunduar në 20 ndër më të mirët në sllallomin e natës të Kupës së Botës në Madonna di Campiglio, Itali. Popov përfundoi i njëmbëdhjeti në raundin e dytë dhe kështu arriti renditjen e tij më të mirë të sezonit, ndërsa Zllatkov u klasifikua në vendin e 19-të dhe shënoi pikët e tij të para në nivelin më të lartë konkurrues. Në klasifikimin e përgjithshëm Allbert Popov dhe Kamen Zllatkov zënë vendin përkatësisht të 70-të dhe 101-të.

Nurgyul Salimova

Nurgyul Salimova përfaqëson Bullgarinë në Turneun e Pretenduesve

Nurgyul Salimova është e vetmja që përfaqëson Bullgarinë në Turneun Botëror të Shahut që fillon sot në Toronto, pasi u kualifikua atje me një paraqitje të shkëlqyer në Kupën e Botës vitin e kaluar, kur arriti në finale, por pas një beteje dramatike..

botuar më 24-04-03 5.51.MD
Grigor Dimitrov në dorëzimin e çmimeve në Miami

Dimitrov humbi finalen në Miami, por u ngjit në vendin e 9-të në tenisin botëror

Tenisti më i suksesshëm bullgar Grigor Dimitrov u tërhoq në finalen e turneut Masters 1000 në Miami të Floridas. Pas 73 minutash lojë, bullgari i renditur Nr. 11 humbi në Hard Rock Stadium nga i dyti Jannick Sinner nga Italia 3:6, 1:6. Kështu, 32-vjeçari..

botuar më 24-04-01 9.31.PD
Kubrat Pulev (djathtas) në ndeshjen kundër ukrainasit Ihor Shevadzutsky

Kubrat Pulev fitoi rripin e kampionatit pas fitores në Sofje

Këtë fundjavë Kubrat Pulev fitoi titullin ndërkombëtar të Shoqatës Botërore të Boksit në kategorinë e rëndë pasi mposhti ukrainasin Ihor Shevadzutsky me vendim unanim. Para mbi 8000 shikuesve në Arena Sofja, Pulev mposhti kundërshtarin e tij në..