Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ivet Goranova është sportiste № 1 e Bullgarisë për 2021

Ivet Goranova

Çmimi i parë për “Sportist të Vitit të Bullgarisë” i jepet mbajtëses së medaljes së artë nga Lojërat Olimpike të Tokios, Ivet Goranova (karate). Këtë e tregojnë rezultatet e edicionit të 64-të të sondazhit të organizuar nga Nove AD Holding, ku morën pjesë 133 gazetarë nga 54 media të shkruara dhe elektronike.

Në kategorinë “Ekipi i Vitit” u zgjodh pa mëdyshje Ansambli Kombëtar i Gjimnastikës Ritmike. Në Lojërat e Tokios, Simona Djankova, Madlen Radukanova, Laura Traats, Stefani Kirjakova dhe Erika Zafirova regjistruan emrat e tyre në histori si kampionet e para olimpike të Bullgarisë në gjimnastikën ritmike. Vesella Dimitrova, e cila çoi ansamblin deri te titulli olimpik u zgjodh “Trajner i Vitit”.

Hristian Stojanov (atletikë) u bë “Sportist me aftësi të kufizuara” për vitin 2021. Ai fitoi një medalje argjendi në Lojërat Paraolimpike në Japoni në vrapimin 1500 metra T46.

Ivet Goranova u bë fituese edhe në kategorinë “Çmim të publikut” për të cilën votuan  tifozët bullgarë të sportit.

Grigor Dimitrov

Tenisti më i mirë i Bullgarisë përfundoi pjesëmarrjen në Cincinnati

Grigor Dimitrov humbi në raundin e parë nga kanadezi Denis Shapovalov për më pak se një orë e gjysmë lojë. Kështu kampioni i vitit 2017 përfundoi pjesëmarrjen në turneun e serisë Masters 1000 në Cincinnati të SHBA-ve. Me lojën e tij të mirë, kanadezi..

botuar më 22-08-16 12.33.MD

Tenistët e parë të Bullgarisë përparojnë në renditje

Viktoria Tomova dhe Grigor Dimitrov kanë avancuar në renditjen botërore të publikuar sot. Viktoria Tomova shënoi një rekord më të mirë personal pasi u ngjit me tre vende në vendin e 96-të në renditje. Në kategorinë e..

botuar më 22-08-15 12.57.MD

Sukses dhe disfatë dramatike për skuadrat bullgare të futbollit në Evropë

Skuadra e futbollit CSKA fitoi 2:0 si mysafir në St. Patrick's në Dublin dhe vazhdon në turneun e Konferencës së Ligës. Për herë të parë një skuadër bullgare mposhti një kundërshtar në Evropë pasi humbi në shtëpi. Një javë më parë në Sofje,..