Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Muzika nga dy Amerikat” në Pallatin Kombëtar të Kulturës

Godina e NDK-së
Foto: Ani Petrova, BNR

Koncerti tradicional i Vitit të Ri do të mbahet sonte në sallën 1 të Pallatit Kombëtar të Kulturës (NDK) në kryeqytetin bullgar. Ai është me titull "Muzika nga dy Amerikat" dhe do të jetë me pjesëmarrjen e Orkestrës Simfonike të Festivalit të drejtuar nga maestro Emill Tabakov. Programi muzikor sonte “do të udhëtojë” nga Shtetet e Bashkuara, përmes Meksikës deri në Brazil dhe do të përfshijë pjesë klasike simfonike, arie operistike, xhaz, mjuzikëll të Broadway dhe tango argjentinase.

Koncerti ekziston që nga viti 1986, kur u themelua nga dirigjenti Emill Çakërov. Vetëm vitin e kaluar ai nuk u zhvillua për shkak të krizës Covid.

Më shumë nga rubrika

Shkrimtarja Zdravka Evtimova mori një çmim prestigjioz rumun

Zdravka Evtimova është fituese e çmimit për prozë të Akademisë Ndërkombëtare “Mihaj Eminesku” 2022, njoftaun nga P.E.N. qendra e Bullgarisë. Çmimi i jepet shkrimtares bullgare “për përdorimin krijues të gjuhës në prozën e saj dhe..

botuar më 22-06-24 11.09.PD

Filigrani - një art, traditë, zanat para harresës

Çdo një punë kërkon mjeshtrin e vet - thotë populli bullgar. Që të bëhesh një mjeshtër i vërtetë duhet dhe një talent i vërtetë, një përkushtim dhe shumë, shumë kohë. Vite të tëra me radhë një punë këmbëngulëse, të cilat të mund ta kthejnë identitetin..

botuar më 22-06-23 7.15.PD
Liljana Dvorjanova

Liljana Dvorjanova përvetëson në tablotë e saj pamje nga portrete të Rilindjes

Të shikosh në të tashmen përmes syve të njeriut të Rilindjes dhe prej kësaj të linden histori nga bota jote imagjinare - një amalgamë të tillë të së shkuarës, së tashmes dhe të imagjinatës “e përzien” pikëtoja Liljana Dvorjanova në ekspozitën e..

botuar më 22-06-20 7.15.PD