Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov po vazhdon të avancojë në turneun e tenisit në Melburn

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov, i treti në turneun ATP 250 në Melburn, kaloi në çerekfinale. Tenisti më i mirë bullgar triumfoi kundër argjentinasit Facundo Bagnis, i cili është i 76-ti në renditjen botërore në tenis për meshkuj pas 2 orë e 46 minuta lojë me 5:7, 7:6 (3), 6:3.

Kundërshtari i radhës i Dimitrov do të përcaktohet në ndeshjen mes të tetit në skemë Mackenzie MacDonald (SHBA) dhe Botic van de Zandschulp (Holandë).

Dimitrov vazhdon pjesëmarrjen në çifte. Së bashku me David Goffen nga Belgjika, ata përballen me Aleksandr Nedovyesov (Kazakistan) dhe Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan).

Ari i tretë për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Tiranë

Bullgarët fituan medaljen e tretë të artë në Tiranë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes. Në kategorinë 67 kg. Valentin Gençev definitivisht mundi konkurrencën dhe u shpall kampion me vetëm 4 tentime. Gençev ngriti pa probleme 133,..

botuar më 22-05-31 10.26.PD
Ergynall Sebahtin

Boksieri Ergynall Sebahtin përfundoi i dyti në Evropë

Ergynall Sebahtin fitoi një medalje argjendi në kategorinë 48 kg në Kampionatin Evropian të Boksit në Jerevan. Bullgari 21-vjeçar, i cili debutoi në një forum kaq të madh, tregoi një nivel shumë të mirë, por në fund humbi me 1:4 vota nga..

botuar më 22-05-30 5.14.MD
Ivan Dimov dhe Gabriell Marinov me trajnerin Ivan Ivanov

Medalje e dytë për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Tiranë

Ivan Dimov fitoi titullin dhe Gabriell Marinov medaljen e bronztë në kategorinë deri në 61 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Tiranë. Kjo është medalja e dytë e artë për Bullgarinë nga Kampionati, pasi ditën e diel Angell Rusev u..