Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pas 47 vitesh një tablo bullgare do të prezantohet në Muzeun e Vatikanit

Ivan Vukadinov "Në kujtim të heronjve"
Foto: arkiv

Ditën e Shën Jaon Pagëzorit dhe Pararendësit, 7 janar, Galeria e kryeqytetit “Rakursi” do të prezantojë tablonë e piktorit Ivan Vukadinov “ Në kujtim të heronjve”. Arsyeja është ripërtëritja e interesit të Muzeut të Vatikanit për blerjen e pikturës “Në kujtim të heronjve”. Kjo tablo ishte pjesë e një ekspozite të piktorit Vukadinov në Romë në vitin 1975. Atëherë Muzeu i Vatikanit shfaqi interes për të blerë pikturën. Për shkak të refuzimit të shtetit bullgar për të shitur tablonë, për shkak se piktura cilësohet si vlerë kombëtare, autori ndaloi së ekspozuari veprat e tij në Bullgari. Nga data 7 deri më 9 janar 2022, Galeria “Rakursi” do të ekspozojë veprën, e cila do të dërgohet në Muzeun e Vatikanit pas ekspozitës.

Ekspozita lidhet edhe me 90-vjetorin e ardhshëm të Ivan Vukadinov në 2022.


Më shumë nga rubrika

Një film gjerman fitoi çmimin e madh të festivalit “Kukeri i Artë”

Filmi gjerman “The Sausage Run” /“Gara e sallamit”/ i regjisorit Thomas Stellmach është fituesi i madh në edicionin e 13-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Animuar Golden Kuker /"Kukeri i Artë"/. Ceremonia e ndarjes së çmimeve u zhvillua në..

botuar më 22-05-30 11.43.PD

Akoma një njohje e talentit krijues të fëmijëve nga qyteti Pleven

Fëmijë të talentuar nga shkolla e Plevenit "Kolorit" u paraqitën shkëlqyeshëm në Festivalin Ndërkombëtar të Arteve "Shpirti Bullgar në Tokën e Shenjtë", që u mbajt në Izrael. Aktiviteti bashkon përmes krijimtarisë fëmijët bullgarë që jetojnë në..

botuar më 22-05-29 8.05.PD
Alepo, Siria

Një ekspozitë në qytetin Kërxhali tërheq vëmendjen për pasojat e luftës në Siri

Në kuadër të nismës “Qyteti Multikulturor 2022”, në Kërxhali prezantohet ekspozita “Syri i hapur i dhimbjes”, kushtuar luftës në Siri. Ajo u hap në Galerinë e Arteve “Krëg” dhe është vepër e avokates Esen Ustrenska, e cila vizitoi Sirinë këtë muaj,..

botuar më 22-05-27 5.51.MD