Programi i ditës

Kryeministri Kirill Petkov: Do të punojmë për një përparim të shpejtë në negociatat me Maqedoninë e Veriut

Qëndrimi i Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut nuk ndryshon

| rinovuar më 22-01-11 7.44.MD
Foto: BGNES

Në një video fjalim, Kryeministri Kirill Petkov e cilësoi seancën e djeshme të Këshillit Konsultativ të Sigurisë Kombëtare si një diskutim me kohë dhe të dobishëm, bëri të ditur shërbimi për shtyp i qeverisë. Sipas Kryeministrit, ajo ka treguar se të gjithë pjesëmarrësit ndajnë një qëllim të përbashkët - heqjen e pezullimit në marrëdhëniet me Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe dhënien e një fillimi të ri në ndjekjen e synimit për fqinjësi të mirë.

Qeveria do të fillojë punën për zbatimin e programit në fusha të ndryshme dhe të drejtat e bullgarëve në Maqedoninë e Veriut do të jenë në qendër të përpjekjeve të saj, tha Kryeministri Kirill Petkov.

Dje mbrëma pas një takimi 6 orësh, Këshilli Konsultativ i Sigurisë Kombëtare pranë Presidentit Rumen Radev udhëzoi qeverinë në negociatat me Shkupin për integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut në BE që t’i përmbahet Marrëveshjes së Fqinjësisë dhe Miqësisë të vitit 2017, qëndrimeve të qeverive të mëparshme dhe Deklaratës së Legjislaturës së 44-të të Kuvendit Popullor nga 2019.

Partitë parlamentare vendosën se pajtimi për fillimin e negociatave ndërmjet Shkupit dhe BE-së nuk është  lidhur me afate, por me arritje reale, përfshirë edhe për të drejtat e bullgarëve në Maqedoninë e Veriut.

Pushteti ekzekutiv ngarkohet që të ndërmarrë hapa për të përshpejtuar ndërtimin e Korridorit №8 së bashku me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 majin

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga 6 deri në 9°, në kryeqytet - 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara. Do të jetë pothuajse e qetë. Temperaturat maksimale do të arrijnë 23° – 29°. Në Sofje – deri në 23°...

botuar më 22-05-19 8.30.MD

Parlamenti Evropian bëri thirrje për pajtim midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Parlamenti Evropian miratoi dy raporte që i bëjnë thirrje Këshillit të BE-së të fillojë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë pa vonesë, veçanërisht në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës. Raporti për Maqedoninë e Veriut vë..

rinovuar më 22-05-19 7.56.MD
Aleksandër Nikollov

Ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku

Ministri i Energjisë Aleksandër Nikollov pranoi se ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku. Para Komisionit Parlamentar të Energjetikës, ai tha se do të merret një vendim përfundimtar i rregullatorit, si..

botuar më 22-05-19 7.47.MD