Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Trazira para Parlamentit në shenjë proteste ndaj masave anti-epidemike

| rinovuar më 22-01-12 4.06.MD
Foto: Darina Grigorova

Mijëra njerëz nga i gjithë vendi iu bashkuan një proteste kombëtare kundër Certifikatës së Gjelbër dhe masave anti-epidemike, organizuar nga Partia “Vëzrazhdane”. Të pakënaqurit bllokuan lëvizjen në bulevardin qendror “Car Osvoboditell”. Dhe për momentin janë drejtuar në Ministrinë e Shëndetësisë.

Tensionet mes protestuesve dhe policisë dhe xhandarmërisë që i ruanin u përshkallëzuan pas thirrjeve nga folësit dhe organizatorët për të sulmuar Parlamentin. Korrespondentët e BNR-së raportuan se turma ka depërtuar kordonin e policisë dhe ndodhet përpara hyrjes kryesore të ndërtesës historike.

“Kjo që po ndodh sot është vetëm fillimi i një procesi që nuk mund të ndalet, sepse ne jemi bullgarë krenarë dhe po luftojmë jo vetëm për ne, por për fëmijët tanë, sepse ajo që kemi në këtë moment është një fashizëm shëndetësor. Është koha që të mbrojmë të drejtat tona. Rroftë Bullgaria!”, tha Conço Gançev, nënkryetar i grupit parlamentar “Vëzrazhdane” (“Ringjallja”), para një turme prej mijërash.

Gjatë aksioneve të protestës është parandaluar tentativa për të hyrë në ndërtesën e Kuvendit Popullor, në të cilin janë lënduar tetë policë, njofton Ministria e Punëve të Brendshme.

Pak para fillimit të protestës, deputetët kanë marrë instruksione për t’u larguar shpejt nga godina e Kuvendit Popullor.

“Sot, në ditën kur kemi numrin maksimal të të infektuarve me koronavirus që nga fillimi i pandemisë, të flitet për protestë kundër masave mbrojtëse dhe certifikatës së gjelbër është një paradoks dhe çmenduri kriminale”, tha për BGNES virologia bullgare, Prof. Radka Argirova. Sipas saj, organet kompetente ligje-zbatuese duhet të mbajnë përgjegjësi organizatorët e protestave të tilla.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 majin

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga 6 deri në 9°, në kryeqytet - 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara. Do të jetë pothuajse e qetë. Temperaturat maksimale do të arrijnë 23° – 29°. Në Sofje – deri në 23°...

botuar më 22-05-19 8.30.MD

Parlamenti Evropian bëri thirrje për pajtim midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Parlamenti Evropian miratoi dy raporte që i bëjnë thirrje Këshillit të BE-së të fillojë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë pa vonesë, veçanërisht në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës. Raporti për Maqedoninë e Veriut vë..

rinovuar më 22-05-19 7.56.MD
Aleksandër Nikollov

Ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku

Ministri i Energjisë Aleksandër Nikollov pranoi se ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku. Para Komisionit Parlamentar të Energjetikës, ai tha se do të merret një vendim përfundimtar i rregullatorit, si..

botuar më 22-05-19 7.47.MD