Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 14 janarin

Era veriperëndimore do të sjellë rritje të temperaturave

Foto: BGNES

Mëngjesi i së premtes do të jetë i ftohtë me temperatura minimale nga minus 8 deri në minus 3 gradë, për Sofjen deri në minus 6.

Gjatë ditës vranësirat do të jenë të ndryshueshme, më shpesh deri në mot me diell. Era në fushën e Trakisë së Epërme dhe në Fushën e Danubit do të intensifikohet nga veriperëndimi dhe do të sjellë ngrohje. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10 gradë, në Sofje - rreth 5 gradë.

Në male do të mbajë mot me diell, por në majat në Bullgarinë Perëndimore deri në mesditë do të ketë vranësira. Do të fryjë erë e fortë veriperëndimore. Temperaturat do të rriten dhe maksimumi në lartësinë 1200 m do të jetë 4 gradë, në 2000 m deri në minus 1.

Të shtunën temperaturat minimale dhe ato ditore do të vijojnë në rritje.

Më shumë nga rubrika

Nga 1 korriku, pensioni minimal bëhet 238 euro

Deputetët në Kuvend më në fund miratuan që pensioni minimal nga 1 korriku të arrijë në 238 euro, ndërsa ai maksimal deri në 1000 euro. Tavani do të rritet sërish në 1738 euro nga 1 tetori, sa është shuma e të ardhurave maksimale të sigurimit...

botuar më 22-06-28 6.08.MD

U kapën emigrantë të paligjshëm në kryeqytet

Policia ka kapur mbrëmjen e djeshme 36 emigrantë të paligjshëm nga Siria në lagjen e kryeqytetit “Studentski Grad”, mësoi BNR. Ata janë kapur në disa grupe dhe mes tyre ka pasur pesë fëmijë të vegjël. Ata do të akomodohen në konviktet e Ministrisë së..

botuar më 22-06-28 2.11.MD

Kryeqyteti hyri në zonën e verdhë Covid

Sofja ndodhet tashmë në zonën e verdhë (e dyta për nga intensiteti) për sa i përket incidencës dyjavore të Covid-19, duket qartë nga harta e publikuar në faqen e internetit të Qendrës Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare. Vetëm në javën e..

botuar më 22-06-28 1.19.MD