Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria nuk konfirmoi apo mohoi një takim të përbashkët me qeverinë e Maqedonisë së Veriut

Foto: arkiv

Në këtë fazë, shërbimi për shtyp i qeverisë nuk mund të konfirmojë informacionin e shpërndarë më 12 janar në Maqedoninë e Veriut se po përgatitet një mbledhje e përbashkët qeveritare me qeverinë bullgare më 25 janar. Nuk ka asnjë informacion zyrtar për këtë, thanë për BNR nga qendra e shtypit e qeverisë. Këtë informacion e dha Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, më 12 janar në rrjetet sociale.


Më shumë nga rubrika

Marija Zaharova

Rusia po kërcënon me masa asimetrike për shkak të diplomatëve rusë të dëbuar

Vendimi i autoriteteve bullgare për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nuk është i pavarur, por i diktuar nga forcat e jashtme dhe pavarësisht dëshirës së popullit bullgar, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Marija Zaharova. Sipas saj,..

botuar më 22-06-29 3.40.MD
Presidenti Radev

Presidenti caktoi prioritetet e Bullgarisë në NATO

Pas dekadash të fokusimit në luftën kundër terrorizmit dhe ndërtimin e paqes larg rajonit të saj, tani NATO-ja po i kthehet misionit të saj të vërtetë për garantimin e sigurisë dhe integritetit territorial për vendet anëtare. Këtë e bëri të ditur..

botuar më 22-06-29 1.23.MD

Qëndrimi i Ministrisë së Jashtme kundër një thirrjeje nga Ambasada Ruse

Ministria e Jashtme e Bullgarisë shpalli se thirrjet për mbështetje për trupat ruse janë krejtësisht të papranueshme. Qëndrimi i Ministrisë vjen për shkak të postimit në Facebook të Ambasadës Ruse në Sofje. Ajo bën thirrje për donacione për..

botuar më 22-06-29 11.50.PD