Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shpresa e re e patinazhit me shpejtësi lavdëron Bullgarinë në një sërë kampionatesh

Ljubomir Kallçev dhe Evgenija Radanova

Ljubomir Kallçev fitoi medaljen e argjendtë dhe atë të bronztë në Kampionatin Evropian të Patinazhit me Shpejtësi në Hungari. Trajner i tij është nënkampionia e dyfishtë olimpike Evgenija Radanova. I riu e zbuloi këtë sport olimpik rastësisht kur ishte në klasën e dytë dhe shfaqi dëshirë për të mësuar të bëjë patinazh në akull. Deri atëherë, sportet në akull për të ishin të kufizuara në hokej dhe patinazh artistik. Medaljet e para të kampionatit i fitoi vetëm 3 vjet pasi filloi stërvitjet.

Në tetor 2021, Kallçev fitoi një medalje të artë në kategorinë e të rinjve të Kupës Evropiane të Sfidës së Patinazhit të Shpejtësisë në Pistë të Shkurtra në Poloni. Pak ditë më parë, ai fitoi medaljen e argjendtë dhe të bronzit në Kupën Evropiane të Patinazhit të Shpejtë në Pistë të Shkurtra në kryeqytetin hungarez, Budapest. Ljubomir Kallçev në mars e presin dy sfida serioze - Kampionati Botëror për të Rinj në Poloni dhe Kampionati Botëror për meshkuj dhe femra në Montreal (Kanada).

I urojmë suksese nga zemra!

Përpilues: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Grigor Dimitrov

Pas një ndeshjeje dramatike me Zverevin, Grigor Dimitrov shkon në finale në Miami

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u kualifikua në finale në turneun “Masters” në Miami të SHBA-ve. Kjo ndodhi pas një beteje dramatike që zgjati 2 orë e 39 minuta kundër kampionit olimpik dhe numrit 5 të botës Alexander Zverev, e cila..

botuar më 24-03-30 12.17.MD

Grigor Dimitrov u kualifikua në gjysmëfinale të Turneut në Miami

Grigor Dimitrov u kualifikua në gjysmëfinale të Turneut Masters 1000 në Miami. Bullgari mundi me 6:2, 6:4 numrin 1 në skemë dhe numrin 2 në renditjen botërore Karllos Alkaras nga Spanja. Kështu, Dimitrov do të luajë për herë të parë në gjysmëfinale në..

botuar më 24-03-29 9.51.PD

Grigor Dimitrov arriti në çerekfinale të turneut të serisë "Masters 1000"

Grigor Dimitrov arriti në çerekfinale të turneut të tenisit të serisë "Masters 1000" në Miami, pasi mundi polakun Hubert Hurkaç në një ndeshje që zgjati 2 orë e 41 minuta - 3:6, 6:3 dhe 7:6 (3). Dimitrov do të luajë për herë të parë në karrierë në..